| anonim_4396 a întrebat:

am un telefon Huawei ascend g510 si am o problema... cand scriu cu diacritice dupa 2 randuri se face mms, acceasi problema e si cand scriu mai mult dar fara diacritice. Cum as putea sa dezactivez aceasta optiune, am cautat pe google si am gasit recomandat de la Vodafone dar nu merge.

1 răspuns:
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna,

Dupa cum stii limita de caractere la un SMS normal este 160.La mms/mesajele cu diacritice este de 60 de caractere.De aceea ti se transforma din SMS in MMS, din pricina diacriticelor.Limiteaza-te la 160 de caractere sau depaseste aceasta limita dar esti taxat/a cu un alt mesaj.