| ʚïɞ_Andra_2000 a întrebat:

Buna am un telefon Nokia E7 si ori ce i-as face cat de mult l-as tine la incarcat nu se aprinde. asta vara mi s-a descarcat si s-a stins. Stiu ca exista si varianta cu socuri in baterie dar bateria nu merge scoasa deoarece este incorporata va rog ajutati-ma!

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Întâi pune-l la încărcat timp de 3 ore şi, FĂRĂ să-l scoţi de la încărcat, să încerci să-l deschizi!
Dacă nu reuşeşti, atunci poate fi o problemă de soft sau este defectă bateria...

Poţi încerca să faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ), sau "hard reset" cu una dintre metodele explicate la linkul :
http://www.hard-reset.org/......ard-reset/

http://www.hardreset.info/devices/nokia/nokia-e7-communicator/

http://www.hard-reset.com/nokia-e7-hard-reset.html

ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

Dacă nu reuşeşti ( cu această metodă ) să-l faci să meargă, atunci trebuie să duci telefonul la un Service :(

Toate cele bune.

| RobertMoon a răspuns:

Merge scoasa bateria daca il demontezi. Cauta pe youtube Nokia e7 battery removal, iar dupa ce scoti bateria bagi telefonul la incarcat fara aceasta, iar telefonul se va aprinde. Dupa ce o vei pune probabil va merge, sau cumperi un încarcator universal cu cleme si pui decat bateria la încarcat fara telefon si va functiona 100% daca faci ce ți-am spus.

| ʚïɞ_Andra_2000 explică (pentru RobertMoon):

Va multumesc frumos

| RobertMoon a răspuns (pentru ʚïɞ_Andra_2000):

Apreciez ca a functionat ce ti-am spus si ca mi-ai raspuns dupa mai bine de o luna big grin

| LasaNumele a răspuns:

Am patit si eu la telefon asa la un Samsung si la un Allview si tot asa a facut. cand face asa inseamna ca nu ai incarcat cu incarcatorul original deoarece pe baretie scrie ca trebuie incarcat la 3.7V si unele incarcatoare au 5.0V Acum mi-am dat si eu seama si acum imi incarc telefonul doar la incarcator original sa fiu sigur