| RobertFedus22 a întrebat:

Am un telefon Samsung galaxy s2 plus si recent am facut update la android. Cand vreau sa sun pe cineva scrie neinregistrat in retea. Am pus cartela in alt telefon si a mers. Ce trebuie sa fac sa sun? P.S sunt pe Orange.

17 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Deschide dialer-ul(unde formezi un numar) si scrie asa: *#06# O sa apara imei-ul. Daca incepe cu 004... sau scrie NULL, aici e problema.

| CristianCRS a răspuns:

Trebuie sa verifici daca mai ai IMEI, de obicei de asta nu se mai poate suna, daca mai ai IMEI, atunci poti instala manual un update care a fost scos pentru Romania. E posibil sa iti fi facut update la cel de Rusia si de asta sa nu ai semnal thinking

| RobertFedus22 explică:

Nu scrie null si nici nu incepe cu 004

| RobertFedus22 explică:

Vreau sa spun ca pe langa asta nici nu am semnal iar alte telefoane in aceeasi casa au semnal

| CristianCRS a răspuns (pentru RobertFedus22):

Ce fel i-ai facut update? I-ai facut update direct din telefon?

| RobertFedus22 explică:

Am facut update manual cu odin

| CristianCRS a răspuns (pentru RobertFedus22):

Si ce firmware ai instalat?

| RobertFedus22 explică:

Gt-i9105xxamc1

| CristianCRS a răspuns (pentru RobertFedus22):

Asta este o versiune pentru Uzbekistan, si vezi ca exista 2 feluri de galaxy s2 plus Gt-i9105 si Gt-i9105P! Stinge telefonul, scoate-i bateria, si sub baterie lipita pe telefon este o eticheta alba cu mai multe informatii uita-te la Model si vezi ce scrie, sa fii sigur. Si apoi ma anunti sa iti spun ce sa faci in continuare. A si cand raspunzi apasa click pe butonul Raspunde de sub ce ti-am scris eu, asa imi apare notificare si pot sa iti raspund mai repede si nu mai trebuie sa stau eu sa verific daca ai mai zis ceva sau nu...

| RobertFedus22 explică (pentru CristianCRS):

Am modelul GT-i9105p

| CristianCRS a răspuns (pentru RobertFedus22):

Atunci ai facut o mare greseala, dar se pare ca ai noroc, in mod normal cand instalezi un firmware pentru alt model de telefon, il distrugi definitiv nu se mai aprinde, se pare ca cele doua modele sunt oarecum compatibile.
Acum ce iti ramane de facut este sa iti faci cont pe : http://www.sammobile.com/firmwares/ si apoi sa te loghezi si sa downloadezi un firmware corect care este pentru telefonul tau, de instalat ai spus ca stii. Ti-am facut si un demo video ca sa stii exact ce sa downloadezi. Urmezi exact instructiunile din video si downloadezi exact ce am downloadat eu.La firmware o sa scrie Cosmote, dar nu are nici o treaba a fost scos pentru Romania pentru telefoanele vandute de cosmote, merge in orice retea.
La video sa alegi 720p HD daca vrei sa se vada bine.
http://www.youtube.com/watch?v=WwEp35CvV1k&feature=youtu.be

| RobertFedus22 explică (pentru CristianCRS):

Daca fac update nu imi pierd memoria telefonului? Si nu va fi sistem de operare jelly bean cosmote ca si telefonul meu inainte de update era pe Orange.

| CristianCRS a răspuns (pentru RobertFedus22):

Nu pierzi nimic din memorie, si ti-am explicat si mai sus ca nu are legatura daca scrie cosmote sau Orange sau orice, Pentru Romania asta e, tine cont ca tu te-ai jucat cu focul cand ai instalat firmware-ul ala ma si mir ca iti mai merge telefonul, asa ca mai bine instalezi ce ti-am zis mai sus si o sa poti sa folosesti telefonul asa cum trebuie.

| RobertFedus22 explică (pentru CristianCRS):

Am facut update cu ai spus tu si acum am alt android dar am aceeasi problema. Sper sa nu fie de la cititorul sim. Iti multumesc oricum Cristi!

| CristianCRS a răspuns (pentru RobertFedus22):

Sunt 90% sigur ca nu are treaba cu cititorul de sim, poti sa schimbi 1000 tot nu o sa mearga, cauza principala este faptul ca ai instalat firmware pentru i9105 si ai dat peste cap sistemul. M-am documentat pe net si, vad ca pentru telefonul tau nu exista varianta sa il rezolvi cu odin, dar daca vrei sa incerci sa mai folosesti telefonul asta normal, ar exista 50%-50% sanse sa isi revina daca faci un hard reset (factory reset) dar o sa pierzi tot ce ai pe telefon.(dar cred ca nici asta nu o sa mearga ) ca sa isi revina telefonul trebuie stearsa partitia system fara care telefonul nu o sa mai porneasca pentru ca nu o sa mai aiba sistem de operare, dar la alte telefoane dupa ce se sterge partitia system exista un fisier.pit care se instaleaza cu odin in acelasi timp cu firmwareul si repara telefonul, din pacate pentru tine acest fisier.pit nu exista pentru telefonul tau, sau cel putin nu l-am gasit eu...thinking Ai facut mare greseala sa faci update fara sa stii exact ce faci...

| CristianCRS a răspuns (pentru RobertFedus22):

Se pare ca ai noroc, si tin sa precizez ca nu are rost sa ai un telefon care costa atatia bani si sa nu il poti folosi normal, asadar ai face bine sa iti salvezi pe calculator muzica, poze, video etc (aplicatiile se pot reistala apoi nu sunt o mare pierdere ) si ai face bine sa faci ce o sa iti spun pentru ca am pierdut ceva timp sa te ajut si mi-am dat interesul sa repari prostia pe care ai facut-o.Ce iti spun mai jos o sa stearga tot ce e in telefon si o sa instaleze o copie noua de android care este exclusiv pentru i9105P!
Asadar ti-am gasit si.pit, iti garantez 100% ca o sa mearga totul dupa ce faci asta, downloadezi iar firmwareul pe care ti-am zis sa il iei, si downloadezi si.pit de aici : http://www.dropbox.com/s/9wci4l8h9527hum/s2vep.pit

si apoi in Odin la PDA pui firmwareul dupa ce l-ai dezarhivat, si la PIT pui s2vep.pit pe care l-ai downloadat. Atat nu mai faci nimic altceva si apesi Start.
Cand o sa porneasca telefonul o sa ai Android 4.2.2 si o sa si mearga sa suni! Si alta data nu te mai baga sa faci chestii daca nu stii ce faci, de data asta ai avut noroc, puteai sa ramai cu telefonul pe post de oglinda ca nu se mai aprindea in veci.

| RobertFedus22 explică (pentru CristianCRS):

Am citit pe cutia telefonului ca scria ca este blocat in reteaua Orange doar ca androidul pe care l-am instalat nu era doar pentru Orange. cred ca aici este problema. inainte cand deschideam telefonul nu scria Samsung ci scria Orange