| ancuta286 a întrebat:

As avea nevoie de ajutor. Ecranul meu a rămas "patat". Nu de ceva extern ci te aplicația Tik Tok.
Cei care aveți aplicația stiti ca are niște butoane. Apreciere, comment, share etc. Acele butoane au rămas pe ecranul meu. Nu de vad in formator opac. Sunt transparente, o umbră cumva dar sunt acolo.
Am un Samsung S9. Dupa cum probabil știți acest telefon nu are butoane, are doar acea bara cu triunghiul, cercul etc. Am înlocuit-o cu opțiunea de linii. Astfel am mai mult spațiu pe ecran.
Acum umbrele acelea de la tik Tok sunt duble, suprapuse.
Am restartat telefonul nenumărate ori, am reinstalat aplicația, nimic. Ce pot sa fac?
Nu ma deranjează neapărată folosirea telefonului, dar estetic.

3 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Efectul se numește "burn-in" si apare pe ecranele cu tehnologie OLED, AMOLED.
Este ireversibil, deși există ceva aplicații care promit fixarea acestui defect- nu funcționează. Apare datorită afișării pe termen îndelungat a aceleiași imagini/ formă/buton etc.

| Illuminati2016 a răspuns:

Avand in vedere ca ai s9 si afisajul lui e Super AMOLED, inseamna ca imaginea a ramas imprimata, nu se mai poate scapa de ea decat daca inlocuiesti ecranul. funda?

| Kajun a răspuns:

Ai putea să îi dai o repornire din fabrică, altceva nu cred că ai putea face.