| Eudosec_Vasile_1990 a întrebat:

As vrea sa ii iau fetei mele de 14 ani un telefon nou... Mai exact un Allview V3 Viper Review. L.am gasit pe altex la 600 de lei. Cei care stiu si se pricep, merita telefonul? Cam ce plusuri si ce minusuri are?

Uitati aici link.ul
https://altex.ro/......-ram-black

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Din toate raspunsurile, singurul pozitiv e fix de la un detinator de Allview, model foarte foarte similar. Ciudat, nu?

Telefoanele astea Allview au pacalit destul de multa lume.
Da, pare ca merita telefonul, nu? Ca si specificatii, aspect si din review pare o alegere foarte buna.

Allview este intr-adevar cum spun si ceilalti prost la capitolul fluiditate, soft-ul e slab optimizat. Asta se intampla cand pui o memorie de stocare mai mare unui procesor slab de tehnologie mai veche (28 nm). Nu mai zic de acceleratorul grafic (practic placa video a telefonului), acel Mali MP2 care este foarte slab ca si performanta.
Are mama un telefon Ulefone T1 cu 64 GB stocare, 4 GB RAM si un procesor helio cred, dar pe tehnologie de 28 nm si ruleaza la fel de greoi ca telefoanele astea la 5-600 de lei desi e superior ca pret si hardware.

Partile bune ale telefonului?
Pai, in afara de stocare si Android-ul Oreo (8.0) nu ma incanta pe mine cel putin nimic (prea mult). Camera principala e ok, nu e senzationala dar cea secundara (fata) este de 13 MP cu acelasi senzor ceea ce e foarte bine.

Ecranul are o rezolutie foarte buna, dar dimensiunea pixelilor e mare, densitatea pixelilor e mica, deci o sa se vada asa totul mare si grosolan, doar ca foarte colorat si clar.

Cu alte cuvinte, telefonul asta e dragut ca intentii, are aspect dragalas, spate de plastic (policarbonat) cu aspect de sticla, senzor de amprenta, ecran colorat si luminos, camera decenta si stocare ok dar soft foarte prost optimizat.
O sa ruleze ok, telefonul nu o sa bubuie si nici nu e Nokia cu lanterna, e un telefon bun ca si raport calitate-pret deci multumiti sigur veti fi amandoi de el, mai ales la pretul asta.

Daca va orientati intr-adevar spre alt brand atunci alte 2 telefoane bune ca raport calitate-pret ar fi Xiaomi Redmi 5 si Huawei Y6 2017. Desi nu recomand telefoanele "second-hand", un A5 2016 ca nou-nout ar fi aur curat pe langa cel putin 90% din toate telefoanele pana in 1000 de lei, cu singurul dezavantaj ca nu aveti garantia fiind sh.

https://www.emag.ro/......DVT64FBBM/

https://www.youtube.com/watch?v=cNo29HVfNXY

https://www.emag.ro/......DWTR2NBBM/

https://www.youtube.com/watch?v=-dCXW-i2o5k

Sa zic si care sunt diferentele intre Allview si celelalte telefoane? :)) Pentru ca sigur sunt.

| Eudosec_Vasile_1990 explică (pentru TheRealFantasy):

Multumesc mult pentru sfat!
Imi puteti da va rog frumos si o parere pentru Ulefone mix 2?

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Eudosec_Vasile_1990):

Cu placere. happy

Ulefone Mix 2 e un telefon ok, cred, dar nu e chiar cel mai minunat.

E si el aratos, are spate de plastic cu aspect de sticla, carcasa se detaseaza, la fel si bateria deci o puteti schimba dar nu am idee sincer unde veti gasi una din moment ce brand-ul e foarte putin cunoscut in Romania. Are si senzor de amprenta pe spate chiar si niste chestii dragute cu care vine in pachet (husa de silicon, folie de protectie - de plastic dar macar este - si un o-ring).

https://img.staticbg.com/......f32e6f.jpg

In ciuda faptului ca are specificatii foarte ok si arata aproape ca un Samsung Galaxy S8 as avea personal cateva retineri daca ar trebui sa il cumpar.
Din experiente anterioare cu un Ulefone T1 nou-nout si din mai multe review-uri pentru modelul asta pot sa spun ca se observa niste lucruri.
In ciuda faptului ca senzorul de amprenta are timp de reactie 0.1 secunde (1 milisecunda) soft-ul telefonului cumva ii "incetineste" timpul asta de reactie, cam tot in general va dura 1-2 secunde pana se va face. Adica aplicatiile se vor deschide in 1-2 secunde, nu instant, pozele se vor face la fel, camera face focus mai greoi, etc.
Probabil e si o problema de la hardware-ul slab, dar cum alte telefoane pe care le-am mentionat merg mult mai ok, mai lin la specificatii aproape identice tind sa cred ca e mare parte soft-ul slab. Ideea e ca sistemul ala de operare Android pe telefonul asta e putin (mai mult) modificat, interfata asta tipica Ulefone (MIUI) este o copie a interfatie EMUI (EMotion User Interface) de pe Huawei-uri si arata si se simte exact ca o copie chinezeasca (nu in sensul bun).

In afara de senzatia asta de "chinezesc" la folosire nu are prea multe parti rele, adica ecranul este foarte aratos, mare, luminos, are Android Nougat (7.0) deci ruleaza oricum tot aceleasi aplicatii ca si celelalte telefoane, o sa fie ok oricum la folosire si va avea mai mult o uzura morala in timp fiindca smartphone-urile astea de acum sunt rezistente majoritatea dar se updateaza si Android-ul si aplicatiile intr-un ritm rapid, deci in 2-3 ani oricum va deveni oricat de putin dar va deveni "inapoiat".

Eu personal nu l-as lua chiar pe asta, daca ar fi sa fac o ierarhie intre toate telefoanele mentionate pe aici probabil as ajunge la aceeasi concluzie ca si inainte sa imi dau cu parerea, adica practic:
Samsung Galaxy A5 (2016) -second hand-
Xiaomi Redmi 5
Huawei Y6 2017
Allview V3 Viper
Ulefone Mix 2

Ca o ultima nota asa, oricum, toate smartphone-urile sunt "Made in China" (la propriu, productia e China, design in alta tara) si toate telefoanele astea sunt ok sau mai bine si vor rezista acei 2 ani sau 3 din garantie mai mult ca sigur. Important e doar sa ruleze ok si sa fie mai bun la partile pentru care vreti sau mai bine zis vrea fata dumneavoastra sa il foloseasca mai mult; alegerea este oricum a dumneavoastra, eu sper doar ca am ajutat, sa il stapaneasca sanatoasa si sa se bucure cat mai mult de el, oricare i-ar fi brand-ul sau modelul. happy

| Eudosec_Vasile_1990 explică (pentru TheRealFantasy):

Va multumesc enorm pentru sfaturi!

9 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Evita Allview. Desi unele arata frumusel, calitatea si fiabilitatea lor sunt execrabile.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. De curiozitate cati ani are fetita ta? Daca are sub 15ani orienteaza-te catre Samsung.
Uite aici si de ce
Allview au softurile destul de proaste, si eu am detinut unul, P7 Pro, si am fost foarte nemultumit de el. Bateria tinea putin, se bloca cam peste tot, claritate proasta a ecranului.
Mai ales daca fetita ta este mica, baga multe jocuri, respectiv aplicatii. Orinteaza-te catre orice altceva dar nu Allview. Allview=specificatii bune, dar doar atat... Soft=0

| Eudosec_Vasile_1990 explică (pentru Începătorul988):

Fata are 14 ani. nu prea baga jocuri... M.am uitat la un review pe yt
Uitati un link, imi puteti da o parere?
https://www.youtube.com/watch?v=1GmbasmYKKs

| Începătorul988 a răspuns (pentru Eudosec_Vasile_1990):

Parerea mea este sa va orientati catre alt brand. De la Samsung nu va place nimic? Ii puteti achizitiona un A5 2016 la mana a doua, care este un telefon foarte aspectos si performant(este considerat ca un S7 mini), doar ca "defectul" lui fiind ca are spatele din sticla, dar se poate rezolva cu o husa. Si tatal meu detine un Allview si nu este asa multumit. Sau daca nu va intereseaza firma, va recomand un Ulefone mix 2, este 500ron nou, l-am achizitionat pentru prietena mea acum aproximativ 2luni si este foarte multumita de el. Ecran mare, specificatii ok.

| Iunix a răspuns:

Să ai grijă de acte, de cutie, de bonul fiscal, de certificatul de garanțe etc. Nu de alta dar e posibil să ai nevoie de ele încă din primele zile de la cumpărare dacă apare vreo problemă.
Sunt și telefoane care vin cu probleme din fabrică ( unele, să zicem că mai rar ) dar se rezolvă rapid cu garanția.
Din specificațiile pe care le văd aici " camere-fot o-13mp-si-13mp-32gb-3gb-ram-" merită.

| SantalPorcocale a răspuns:

Eu am un Allview Viper V2 S, is cam asemanatoare.
Eu de al meu n-am ce ma plange ii numa bun.
Deci il poti lua.
La pretu ala merita.