| mihaela8005 a întrebat:

as vrea sa stiu si eu cum sa-mi intretin bateria telefonului asa incat sa nu se strice foarte repede. La toate telefoanele pe care le.am avut, am avut probleme cu bateria. Vreau sa stiu daca i se strica bateria in timp, daca il scot de la incarcat mai devreme, adica cand nu e incarcat complet, daca se strica daca il las peste noapte la incarcat, daca se strica daca stau pe el atunci cand e la incarcat si ce sfaturi puteti sa-mi dati pentru o viata cat mai indelungata a bateriei.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cred ca ar fi de ajutor sa ne zici si ce telefoane ai avut si cu ce le incarcai...

| K0sti a răspuns:

Cand e la incarcat, e la incarcat, nu stai pe el, stai pe scaun, ca de aia e la incarcat!
http://www.epasystems.ro/incarcarea-acumulatorilor/

| danutzu96 a răspuns:

1. Nu se utilizeaza telefonul in timpul incarcarii.
2. Nu se incarca cu incarcatoare de putere mai mare, se incarca doar cu cel original sau asemanator.
3. Nu se baga la incarcat de 50 de ori pe zi.
4. Se evita descarcarea completa (pana la stingere). Este bine sa se faca mai rar treaba asta, ca doar de aia telefonul cere incarcator cand ajunge sub 20 %
5 Se evita supraincalzirea telefounului si utilizarea intensa regulata ( de ex te joci toata ziua zile la rand )

| Pool77 a răspuns:

Acumuluatoarele sunt consumabile.
50 lei si ti-ai luat altul.
De intretinut nu prea ai cum, pentru ca pana la urma tot se slabeste bateria.
Adica, indiferent ca-l bagi de 2 ori pe zi, sau de 10 tot se va slabi, bine, nu se va slabi atat de repede, insa tot acolo esti.
Unii spun ca nu e ok sa o incarci pana la 100%, unii spun ca e bine, etc.
Oricum, diferenta de temperatura tot strica bateria, nu e tot una ca iesi din 20+ si ajung in -20, sau stai in +20 si iesi in 15+.