| PopetRebeca a întrebat:

azi mi-a aparut pe iphone un mesaj, ca acestui telefon nu i s-a facut un backup..si nu mai imi dispare mesajul, spune ca backup-ul se realizeaza cand telefonul este blocat, si conectat la o retea wireless.

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

Asa, si care e problema? Lasa-l sa faca backup pentru ca e bine in cazul pierderilor de date de pa iPhone din diferite motive, apelezi la iCloud, locul unde se salveaza backupul si il faci cum a fost, functionabil.
Crearea automata de backup este disponibila pentru dispozitive iOS, si se produce periodic, daca dispozitivul are ecranul blocat, este conectat la o sursa de curent si este conectat la Internet printr-o retea Wi-Fi. iCloud va pastra ultimele trei backup-uri; cu toate acestea, daca un dispozitiv nu si-a efectuat operatiunea de backup pe iCloud pentru o perioada de o suta optzeci (180) de zile, Apple isi rezerva dreptul de a sterge backup-urile asociate cu dispozitivul respectiv. Deci, nu te incurca cu nimic daca isi face backup, din contra, te ajuta!