| unu3doi2trei1 a întrebat:

Cartela pe care o am este de tip micro. Ei, la noul telefon îmi trebuie nano. Cum procedez? Mă duc la un sediu al operatorului?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dap si o sa iti schimbe cartela

| sierra1 a răspuns:

Ia uită-te atent, nu e cumva marcat conturul pentru nano?

| Catrice a răspuns:

Nu merge ruptă și micșorată?

| Zuzu1991 a răspuns:

Ai 2 solutii:
1. cea buna: te duci la operatorul de la care ai cartela si o schimbi, la abonament din cate stiu eu toti iti schimba/recupereaza cartela gratis odata pe an
2. mergi la un butique gsm si ti-o taie... e mai ciobaneste, dar se practica, asta nu as face decat daca operatorul cere prea mult, sau tu nu esti proprietarul abonamentului si nu ai cum sa il deranjezi pe proprietar

| Yuoia a răspuns:

Mergi la un sediu al operatorului cu noul telefon si spui ca ai nevoie de cartele nano. Iti va da alta cu acelasi numar. Daca nu stii sa transferi date pe care eventual le ai pe cea veche, te ajuta ei. Pe mine nu m-a costat nimic cand am avut nevoie. Nu stiu daca nu au aparut schimbari. O taiere undeva, costa 5 lei dar nu e sigur ca nimereste bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am schimbat cartela de la tipul normal SIM la microsim gratuit la Vodafone in cazul meu. Deci da poti merge la orice magazin operator din reteaua de care apartii si se rezolva pe loc.

| unu3doi2trei1 explică (pentru anonim_4396):

Poți să îmi povestești cum s-a desfășurat? Adică te-ai dus acolo și mai departe?

| anonim_4396 a răspuns (pentru unu3doi2trei1):

Am intrat, am spus ca am envoie de microsim ca nu mi se potrivea cartela si ca doresc sa imi pastrez numarul, am intrebat cat costa, a zis nu costa nimic, mi-a facut transferul numarului pe noua cartela microsim si asta a fost tot.

| sweetys a răspuns:

Poți sa mergi la operator, gen magazin Telekom, Orange, Vodafone, digi ( la ce ai tu nr de tel) și le zici ca vrei sa îți păstrezi numărul de telefon dar vrei sa îți schimbi cartela fiindcă ai nevoie de un nano sim. Nu uita înainte sa îți salvezi contactele pe un telefon, în momentul în care îți va muta nr de pe cartela pe care o ai, aceasta devine inactiva și ce este salvat pe ea se va șterge. Nu te costa nimic toată operația.