| Anaa939839393 a întrebat:

Cat ma costa sa portez un numar de telefon de la digi la telekom si trebuie sa fac ceva plati lunare?

5 răspunsuri:
| ovidiu29asd a răspuns:

Daca perioada contractuala cu digi ti-a expirat, nu te costa nimic.
Daca perioada nu a expirat si nu ai chef de bataie de cap, in functie de cate luni mai ai de platit din abonament, va trebui sa negociezi cu ei o suma pentru care sa reziliezi contractul.
Daca nu a expirat si ai timp, chef si energie, te duci la ANPC si depui o plangere pentru clauza abuziva in contract referitoare la denuntarea unilaterala a contractului, conform legii nr.193/2000 "Dreptul consumatorului la denuntarea contractului nu poate fi anulat sau conditionat de nicio clauza contractuala sau intelegere intre parti, in cazurile prevazute de lege, aceasta fiind considerata nula de drept. Drepturile partilor referitoare la o justa despagubire nu vor fi afectate in cazul denuntarii unilaterale"
Daca ti-ai luat si un telefon pe acel abonament, cel mai probabil va trebui sa restitui valoarea telefonului

| Anaa939839393 explică (pentru ovidiu29asd):

Nu am abonament, e cartela libera, doar ca vreau sa ma transfer la telekom, dar nu stiu cat costa, si ma gandesc daca in momentul in care ma transfer, cei de la telekom m-ar pune sa platesc. E pentru prima data cand vreau sa fac asa ceva.

| ovidiu29asd a răspuns (pentru Anaa939839393):

Pai iti cumperi alta cartela de la ce provider de telefonie vrei tu, nu vad unde e problema

| Anaa939839393 explică (pentru ovidiu29asd):

Vreau sa pastrez numarul de telefon...

| ovidiu29asd a răspuns (pentru Anaa939839393):

Din ce stiu, se poate porta si cartela prepay, dar mai bine te duci sa consulti operatorul la care vrei sa te portezi pentru mai multe detalii