| Nesemnat a întrebat:

Ce telefon imi recomandati pana la suma de 1.400 lei? Cel mai important lucru s-a aiba o camera buna.

18 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Huawei p9 lite

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Galaxy A5 (2016)

Răspuns utilizator avertizat
| Sarcopt a răspuns:

A5 2016

| BotezanDaniel a răspuns:

Sony Ericsson Xperia X10 si iti ramane si bani!

Răspuns utilizator avertizat
| DamianTPU a răspuns:

Buna!
Samsung Galaxy S6 sau iPhone 5s.
S6 - camera buna, baterie buna, cam tot ce ti-ai dori. Numai ca are Android. si naah. Androidul e ca androidul, se blocheaza indiferent de telefon.
5S - camera buna, baterie meh (singurul dezavantaj).
Are iOS si este foarte bun acest sistem de operare, deoarece tot tot tot, orice aplicatie, tot este optimizat dupa telefon si iOS. Recomand telefoanele de la Apple, numai ca au bateria cam aiurea.
Fa cum stii! big grin

| Stelmach_David_2001 a răspuns (pentru DamianTPU):

Cica Android se blocheaza.Androidul este cel mai bun sistem de operare.iOS este cel mai prost sistem de operare. poate ai avut tu un telefon cu Android slab si se bloca

| DamianTPU a răspuns (pentru Stelmach_David_2001):

Explica expertule de ce e cel mai prost sistem de operare iOS si abia atunci cand o sa aiba crushuri la fel de multe ca Androidul, sa mai spui asemenea prostii.
Si tu nu mai lua dupa preferinte, aspect, etc. Ia si tu logic. Jesuss -.-

| OnePiece a răspuns (pentru DamianTPU):

Ia de aici: http://bgr.com/2016/11/17/iphone-vs-android-reliability-crashing-apps/

1. Galaxy S6 nu va primi Androiduri dincolo de Nougat, nu e prea bun pe termen lung. Si costa vreo 1900 de lei, omul a vrut pana in 1400.
2. Aifon 5s e de cacao. Punct. E mai slab ca telefoane de 4 milioane gen P8 lite la mana a doua. La 6 milioane ai OnePlus One si Galaxy S5 care sunt mai bune ca iPhone 6 si eu as zice ca OnePlus One il bate si pe 6s. La 10 milioane ai P9 lite care il bate pe iPhone 6S, fie el normal sau plus (cu exceptia variantelor de 64 si 128 GB care sunt cu vreo 700 respectiv 1200 de lei mai scumpe ca cele de 16 care se cumpara de obicei).
3. iOS e un sistem de operare de mizerie care nu are aproape nici un motiv de a fi folosit in Europa de Est. In America da isi are rostul, pentru ca acolo Mac-urile sunt destul de populare, iar oamenii de acolo folosesc multe aplicatii bine optimizate pe iOS. Dar nu in Romania unde majoritatea aplicatiilor fie nu sunt disponibile, fie nu isi au rostul, fie nu le foloseste nici naiba, iar omul prefera un Huawei de 400 de lei. Noi suntem o natie de gameri, stim sa customizam calculatoarele, ne place sa ne jucam cu Windows-ul. Prin urmare respingem Mac-ul si compania Apple, iar iPhone-ul este cumparat de obicei doar pentru imagine.

Gandeste-te: iPhone nu stie card microSD. iPhone nu stie sa transfere fisiere prin Bluetooth. Nu stie quick charging, nu stie sa se conecteze la alte incarcatoare (in afara de Lightning) fara adaptor, nu stie alte launchere decat cu jailbreak, nu stie sa schimbe rezolutia, nu stie sa optimizeze bateria cum trebuie (ceea ce ai zis si tu), nu stie NFC ca lumea, nu stie QuadHD.

Ce stie in schimb iPhone-ul? Cateva functii care nu prea vor fi de folos aici... GarageBand e bun pentru muzica, iWork si mai stiu eu ce daca ai un environment Apple si nu-ti place Microsoft Office, poate Infinity Blade 3 ca sa te destinzi, dar in rest? Stie sa spele pe creier oamenii, sa se creada smecheri, sa isi puna in valoare noul lor aifon, sa aiba grija sa conecteze boxa ca lumea ca sa se auda manelele la maxim din noua lor bijuterie. De asemenea stie sa tina oamenii inchisi in ecosistemul Apple folosindu-se de diverse siretlicuri. De exemplu cand incarci o aplicatie, o lasi in background si mai tarziu o reincarci, iPhone-ul iti da impresia ca s-a incarcat fara nici o problema, fara reload, dar el de fapt face o poza a acelei aplicatii si o tine acolo pana se reincarca, facandu-te sa crezi ca ea s-a reincarcat instantaneu. Mai e si faptul ca Apple te tot incurajeaza sa nu mai pui mana pe Android, sa ramai mereu cu Apple, folosind diverse cuvinte "magice" cu care te ademenesc, incluzand celebrul "it just works". De-aia multa lume zice "Am avut Androidul asta si ala si mi-am luat iPhone 7, de-acum incolo doar iPhone imi mai iau" si atata tot. Si mai e si faptul ca Apple seteaza preturi ridicole la aceste chinezarii facute in China, unde un iPhone 7 costa 220 de dolari de fabricat, dar ei vand cea mai ieftina varianta cu 649 de dolari... iar in Romania fara 28 de milioane daca ai noroc nu-l iei! De-asta Apple face profituri uriase si spala pe creier utilizatorii.

De-asta eu recomand sa evitati Apple in general, luati-va ce telefon vreti dar macar tineti cont de ce am zis eu.

@on-topic: LG G4, dar ai grija la problema de bootloop. Daca nu vrei sa te risti incearca Huawei P9/P10 lite sau LG G Flex 2/Nexus 5X.

| TheSpell a răspuns:

A3 2017
P9 Lite
Iphone 5

| iulianolaru99 a răspuns:

Iti recomand LG g4.E mult peste alte telefoane de generetia lui(cum ar fi s6, HTC m9 etc.) Daca te uiti pe net, se spune ca s6 il "face praf" pe LG g4, dar nu e asa.Eu am avut si s6, acum am LG g4.Si sa-ti spun care ar fi diferentele: S6 avea lag la unele jocuri mari(de exemplu gta san andreas) spre deosebire de LG g4 care il ruleaza perfect.
Bateria la LG g4 se poate schimba foarte usor.
Camera este mai buna pe LG g4.
Bateria tine putin mai mult, etc.In principiu, te-as indruma spre un LG g4.Si daca o sa-l iei, n-o sa-ti para rau laughing

| andreit05 a răspuns (pentru iulianolaru99):

Intr-adevar, e bun telefonul, dar sper sa nu ai pe viitor probleme de bootloop. Eu l-am trimis pe al meu de doua ori in service (prima oara in mai anul trecut, iar a doua oara in februarie anul asta).
Mi-a fost inlocuit cu acelasi model. Sper sa nu am probleme nici cu asta pe viitor. laughing

| iulianolaru99 a răspuns (pentru andreit05):

Cele fabricate in 2015 au aceasta problema.Eu in momentul de fata am un LG g4 shiny gold fabricat in 2016 si sincer nu are absolut nicio problema si il am de aproximativ 6 luni, timp in care se strica demult daca era cel cu bootloop(am mai avut un LG g4 acum fix un an care era fabricat in 2015 si s-a stricat dupa 2 luni jumate) Deci poti sa-ti iei linistit un asemenea telefon ca sigur n-o sa ma injurihappy Apropo...Camerele sunt foarte bune, cea de pe spate fiind de 16 mpx, iar cea de fata 8mpx.

| ScortSyndicate90 a răspuns:

Samsung galaxy s8 +

| Noone210 a răspuns:

Huawei P9 lite (2017)
SAU
Huawei P10 lite