| viata0delash a întrebat:

Buna, cine sunt astia?
Va informam ca restanta aferenta contractului Vodafone a fost cesionata catre Getback Recovery. Pentru detalii sunati la 021.794.77.72.
Imi trimit mesaje si ma suna de vreo 3 luni, cand le raspund ei tac sau cand totusi vorbesc ceva se adreseaza la mine cu totul alt nume, asa cum nu m-a numit nimeni niciodata, si nu cunosc persoana data. Ati avut si voi asa ceva, ce sa fac cu ei?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E o firma de recuperar creante. Ori tu, ori cineva care a avut numarul de telefon inainte are datorii la Vodafone.

Ti a fost asa greu cand te au sunat sa ii intreb ce vor de la persoana ta?

| viata0delash explică (pentru suntserios):

Ei cand suna, eu raspund si ei tak, adica nimic din partea lor. Azi dimineata au inceput sa vorbesca, si eu depe somn mult nu am intrat in detaliu, le-am spus ca nu sunt tipul ala si probabil sia schimbat numarul

| sierra1 a răspuns:

Da' totuşi, ai sau nu restanţă la Vodafone?

| viata0delash explică (pentru sierra1):

In ce sens? Eu am numarul din septembrie, e prepay, in fiecare luna achit 6 euro, avand optiunea de pachet 7 euro la pret de 6. Din aplicatie gratis imi vin 50gb. Si nu mi se cere nimic, mi se spune activeazal gratis, si peste o luna cand expira il mai pot activa din nou, deja a 3 luna am cate 50gb. In rest nu am nimic, sun foarte rar, 2, 3 ori pe luna.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Baga-i la lista neagra si gata.

| viata0delash explică (pentru Salontanul):

Un numar deja e bagat? Problema e ca dupa convorbirea de azi mi-am dat seama ca ei au acces la locul unde se afla telefonul, nu vreau sa ma trezesc cu politia in cap

| Salontanul a răspuns (pentru viata0delash):

Cum adica " un numar deja e bagat?" Ce inseamna aia? L-ai bagat acel numar si tot iti vin mesaje. N-ai nici o treaba cu politia. De ce sa vina? Ai facut o infractiune? Procurorul poate emite mandat doar in cazuri de crima, droguri sau alte infractiuni grave. Tu n-ai facut nici o infractiune dincontra, ei sunt infractorii care te bruiaza. Probabil pe acel numar (numarul tau) a fost al cuiva care nu si-a platit abonamentul. Ei stiind ca nu pot sa recupereze nimic te suna la intimidare. Sunt practici ilegale prin care se cer bani ca ai intrerupt abonamentul inainte de vreme desi ai dreptul sa-l intrerupi dupa 6 luni.

| ziftode a răspuns:

Daca nu ai nici o treaba cu Vodafone, sau nu ai nici o restanta

DUTE DE URGENTA LA VODAFONE si clarifica treaba, s-ar putea sa ai un contract facut cu furt de identitate, chiar daca numele e altul, au folosit CNP-ul tau, chestia s-ar putea sa mearga pana la executare silita daca nu te duci, si daca te duci, si este cum am spus eu, atunci v-a trebui sa te duci la politie si sa depui plangere penala

NU ignora asta, s-ar putea sa iti fie mult mai rau dupa aia cand aia o sa aiba o hotarare judecatoreasca definitiva, si o sa aiba una pentru ca daca esti judecat ca persoana fictiva pe care ala a facut contractul, nu stii cum, unde si care e procesul tau, asa ca nu ai cum sa te duci sa faci nimic

PS te sfatuiesc sa te duci intai la Vodafone, daca dai telefon la numarul ala, acolo sunt o firma de recuperari, si am auzit ca si aia fac abuzuri in draci, adica nu ii intereseaza deloc care e treaba, ei forteaza recuperarea chiar daca e ilegal (cum, chiar e in cazul tau) nu ai decat dupa aia sa te judeci pana la capat si sa recuperezi banii, poate pana atunci renunti (s-ar putea sa dureze ani un proces dinasta), iar daca cumva iti vin acasa, si tu ai plangere penala la politie pe treaba asta, poti sa chemi politia impotriva lor, altfel, poliltia s-ar putea sa fie de partea lor, daca au un act judecatoresc ca au dreptul sa te execute silit

iar, daca cumva e cum a spus cineva mai sus, cineva incearca sa te escrocheze, atunci cu atat mai mult trebuie sa te duci la Politie si sa depui plangere penala, macar pentru hartuire daca nu pentru altceva

| viata0delash explică (pentru ziftode):

Ei nu au datele mele personale, nici Vodafone, nici aia de la Getback sau cum se numesc ei. Acei de la getback ma numeau cu totul altfel, cristian nu stiu cum, pe cand eu sunt altcineva. Iar cu Vodafone eu nu am incheiat nici un contract

| ziftode a răspuns (pentru viata0delash):

Lol, pai de ce nu ai spus ca e prepay
LOL... cand te suna spune-le asta, CA E PREPAY, si ca daca iti mai dau telefon pe numarul asta le faci reclamatie la Piulitie pe motiv de hartuire (chiar ai dreptul, nu conteaza deloc faptul ca de fapt aia sunt imbecili si nu gandesc ca numerele de telefon dezactivate vor fi recilate, si date la altii)

am avut si eu problema asta, tot pe un Vodafone prepay, si le-am zis exact asta (fara amenintari cu Politia pentru ca m-au sunat numa odata, dupa ce le-am spus ce le-am spus nu am mai primit nici un telefon)

| BuLaNNNeL a răspuns:

Pe mine m'au contactat unii de la TopFactoring cu o restanță de plata de la RDS, cică. Eu N-am avut niciodata, niciun contract cu ăștia de la RDS asa ca m-am gandit ca au gresit si nu le-am zis nimic. După care au început săptămânal, ba cu mesaje, ba cu apeluri sa plătesc sau voi fi dat in judecata. Le-am raspuns apelurilor frumos si civilizat, le-am explicat ca nu am avut si nu am niciun contract cu RDS si ca probbail fac vreo greseala, astia nimic, o țineau pe a lor. N'am băgat si mi-am scos in firma si in RDS-u lor si le-am spus sa-mi ia locația apelului si ss trimită poliția la mine ca ii astept. Se fac vreo 3 săptămâni jumate si nu mai m-au contactat laughing. Iti recomand la fel.