| Pabibabum09 a întrebat:

Buna!
Cum as putea proceda in cazul in care am un iPhone 4, contul App Store a fost al altcuiva, insa de câteva luni, atunci cand vreau sa obtin o aplicatie,ori sa actualizez ceva, imi apare un banner pe care scrie ca "acest cont a fost dezactivat,pentru a va recupera ID-ul apăsați pe optiunea resetare cont"? Am apăsat pe "resetati", am intrat pe un site Apple,am introdus un cod impus de ei, insa dupa ce am apăsat pe "resetati", a stat cred ca in jur de 10-16 minute fara sa se întâmple nimic.
Chiar astazi m-am uitat la un telefon, m-am întâlnit ulterior cu proprietarul acestuia, insa era cat pe ce sa-mi iau o ditai țeapa... In momentul de fata nici măcar WhatsApp nu mai pot avea, din cauza contului respectiv. Versiunea pe care o dețineam a expirat chiar aseara...

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Telefonul a fost furat

| Pabibabum09 explică (pentru RAY):

Nu a fost. Știu asta din surse sigure, persoana respectiva, la momentul respectiv, fiind in "relații bune"oarecum, cu familia mea. Telefonul a fost cumparat de nou (la mana 1), folosit de catre acea persoana, apoi telefonul mi-a revenit mie.

| RAY a răspuns (pentru Pabibabum09):

Contul cine l-a facut?

| CM7YRE a răspuns:

N-ai decat sa schimbi contul din el, proprietarul ar trebui sa-l fi scos cand ti l-a vandut tie. Dupa ce-l scoti, poti sa il introduci pe-al tau, ori unul deja facut, ori iti creezi unul nou. Daca cel ce ti l-a vandut nu ti-l scoate, ai putea apela la un service (e foarte greu sa rezolvi asta din software/harware si majoritatea chestiilor de genul se fac la cineva ce se pricepe, sau la un service). Ai nevoie de o metoda gen "icloud bypass". Este posibil, dar nu se stie cat te costa (in functie de service si de metoda utilizata).

| Pabibabum09 explică:

Am reușit in sfarsit sa rezolv situația! happy Multumesc tuturor pentru sfaturi!

| Crush247 a răspuns:

Probabil propietarul anterior ( cel de la care l-ai cumparat ) a dezactivat contul.
nu-ti ramane de facut decat sa iti faci tu un cont Apple. Cu siguranta nu vei avea cum sa mai recuperezi acel cont fara datele personale ale proprietarului.

| Pabibabum09 explică (pentru Crush247):

Ce fel de date personale? Nu de alta, insa cunosc persoana respectiva!

| Crush247 a răspuns (pentru Pabibabum09):

Pai daca cunosti persoana respectiva, intreab-o daca a dezacivat contul.
prin date personale am facut referile la E-mail, numar de telefon etc.
daca nu l-a dezactivat, du-te la el si fa ce face asta : https://www.youtube.com/watch?v=ndLAmlnnQUI

| Pabibabum09 explică (pentru Crush247):

Familia mea...nu e tocmai in relații bune cu aceasta persoana. In fine, am sa incerc. Multumesc!

| Bombardieru1997 a răspuns:

Poti merge la un magazin special de telefoane si sa-ti reseteze contul. Eventual, poti schimba placa de baza si 100% o sa mearga ca nou.