| Λndrei a întrebat:

Bună,
Cum pot să scap de Telekom? Am făcut cu ei contract pe 2 ani, de două ori, și în urmă cu o lună de zile acesta s-a terminat. Am primit nenumărate telefoane de la ei în legătură cu o prelungire al abonamentului. În plus, a fost adăugat un pachet TV. La telefon am stabilit că vom prelungi abonamentul dacă nu apar costuri în plus și s-a precizat că pachetul a fost un bonus gratuit datorită fidelității.
Surpriză, factura a venit și este cu aproximativ 40% mai scumpă.
Așadar, cum scap de ei? M-am cam săturat de ei și de minciunile lor pentru că nu este pentru prima dată când stabilesc cu ei ceva și văd altceva sau chiar nimic.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai incheiat nimic in scris privind prelungirea?
Daca nu ai incheiat un nou contract sau un act aditional la vechiul contract, solicita rezilierea contractului printr-o scrisoare, trimisa recomandat cu confirmare de primire. Daca ai incheiat ceva scris vezi conditiile de reziliere din actul scris.

| Λndrei explică (pentru Ioandelasal):

Nu am semnat nimic totul a descurs pe cale telefonică. Tatăl meu a vorbit și a fost de acord să prelungească abonamentul DACĂ nu apar costuri în plus,(problema costului a apărut datorită apariției pachetului de pograme). Se pare că acest lucru NU a fost respectat de către Telekom și prin urmare voi cere rezilierea contractului tot telefonic, în cel mai fericit caz.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Λndrei):

Ar fi bine sa o faci si in scris, asa cum ti-am spus in primul raspuns si sa pastrezi o copie a scrisorii, pentru a putea dovedi ca ai cerut rezilierea.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă NU ai semnat nici un act adiţional la Contractul iniţial, poţi cere unilateral rezilierea FĂRĂ a plăti despăgubiri!

Preferabil ca Cererea de renunţare la abonament prin denunţare unilaterală să o transmiţi în SCRIS, prin Poştă ( scrisoare recomandată cu Confirmare de primire )!
Asta pentru a putea demonstra respectarea termenului de preaviz de 30 de zile ( care se scurg de la data la care au primit Cererea ta, dată menţionată pe Confirmarea de primire care se întoarce la tine )!

Astfel că, la cel puţin 30 de zile după acea dată, va înceta Contractul.

Toate cele bune.

| loramako a răspuns:

Parintilor mei le a dat factura de 460 de lei la telekom. daca scapi de ei iti recomand digi. unchiul meu s a certat cu una din aceea la telefon si ia reziliat contractul.