| BloodMagickNecromance a întrebat:

Dacă am minute internaționale în Orange și sun pe cineva care se află în străinătate cu roaming pe Digi, îmi ia din minute sau îmi face cost suplimentar? Also, dacă o sun eu pe acea persoană, mai plătește ceva sau plătesc doar eu?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Din cate stiu eu orice faci cu telefonul in roaming iti face cost, indiferent daca suni sau esti sunat. Cred ca doar daca primesti mesaje nu te taxeaza. Dar cum am zis si mai sus, roamingul este taxa pentru folosirea antenelor din tara respectiva, asa ca te-ar putea taxa pentru orice. Daca suni tu o persoana care are roaming nu stiu exact cum se procedeaza, cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi aici, daca nu e urgent: https://www.orange.ro/eContact/

5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Da, trebuie sa platesti. Minutele internationale in marea majoritate a cazurilor sunt doar daca suni pe retele fixe, nu si mobile. Si daca are roaming plateste si el si cred ca si tu. Pentru ca la fiecare apel se plateste serviciul de roaming care e de fapt aprobarea ca telefonul lui sa poata folosi antenele din alta tara.

| BloodMagickNecromance explică (pentru CuriousStuff):

Minutele mele internaționale sunt și pe fix și pe mobil. De-aia întreb dacă îmi ia din minutele alea sau dacă-mi face cost. Că n-ar fi problemă dacă mi-ar mânca din minute. Ideea e să nu o taxeze pe persoana din roaming. Deci, dacă am înțeles bine, mie îmi ia din minutele mele și lui îi face cost?

| BloodMagickNecromance explică (pentru CuriousStuff):

Okay, mersi mult de răspuns. happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru BloodMagickNecromance):

Din cate stiu eu orice faci cu telefonul in roaming iti face cost, indiferent daca suni sau esti sunat. Cred ca doar daca primesti mesaje nu te taxeaza. Dar cum am zis si mai sus, roamingul este taxa pentru folosirea antenelor din tara respectiva, asa ca te-ar putea taxa pentru orice. Daca suni tu o persoana care are roaming nu stiu exact cum se procedeaza, cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi aici, daca nu e urgent: https://www.orange.ro/eContact/

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,
In acest caz, nu se consuma din minutele internationale, ci din cele nationale. Minutele internationale le poti utiliza pentru a apela numere internationale cu exceptia prefixelor de aici https://www.orange.ro/servicii/prefixe-orange-me/.
Persoana pe care o apelezi, trebuie sa aiba minute in roaming pentru a nu inregistra cost suplimentar.

| iDarkness a răspuns:

Iti ia din credit. Daca depasesti limita aceea, vei face cost suplimentar.
T/C.