| Ionut_Brotnei_1990 a întrebat:

Buna,daca imi schimb ecranul telefonului si ii in garantie, voi pierde garantia? Am un Huawei Mate 10 Lite

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Garantia este pentru defecte ascunse, de vina producatorului.
Daca defectul s-a produs din vina TA, atunci doar daca repara un service acreditat (autorizat) de producator nu poerzi garantia, chiar daca reparatia se face contra cost.

| Yurisa a răspuns (pentru Bula):

Dap, si pentru greseli "ascunse" odata reparat, se pierde garantia.
Mie mi s-a stricat placa de baza acum aproape o luna si mi-au dat alt model mai nou big grin la asta nu am mai primit garantir

| RAY a răspuns (pentru Yurisa):

Daca garantia ti a expirat logic, mie mi-a schimbat placa de baza de la laptop dar garantia merge inainte

| Yurisa a răspuns (pentru RAY):

Imi expira luna asta. Pentru telefonul nou nu primesc garantie

| RAY a răspuns (pentru Yurisa):

Logic ca nu, tu practic isi continui garantia actuala, dar puteai sa o extinzi cu 2 ani pentru cateva sute de lei

| Yurisa a răspuns (pentru RAY):

Nu cred ca era necesar laughing Daca se strica asta imi iau altul mai performant

| Bula a răspuns (pentru Yurisa):

Te-au fraierit.
Trebuia sa le dai foaia de garantie, sa completeze cauza schimbarii, urmat de un act de predare a aparatului inlocuitor (cu model, serie de fabricatie etc.) si NOUL certificat de garantie pentru 2 ani (minim prevazut de lege) din momentul primirii!
Legea specifica: daca achizitionezi un aparat nou, atunci beneficiezi de minim 2 ani garantie.
De asemenea, daca se inlocuieste un aparat in timpul garantiei cu altul, acesta trebuie sa fie nou, de acelasi model sau alt model cu caracteristici cel putin similare (sau si mai bune).

| Yurisa a răspuns (pentru Bula):

Nu l-am luat din Romania, ci din alta tara, calmeaza-te, am primit moca un telefon mai bun. Telefonul pe care il aveam desi era in garantie nu il mai aveau ei pe stoc sau nu se mai fabrica. Am iesit bine

| anonimg a răspuns:

Da, o vei pierde numai dacă vei schimba ecranul în altă parte și nu la service-ul autorizat, menționat de vânzător.