| brokxy a întrebat:

Buna, daca nu folosesc cartela cateva luni, o sa imi ia cineva acel numar de telefon sau va fi dezactivata?

4 răspunsuri:
| CiubotariuAndrei a răspuns:

Depinde de retea. Daca e lycamobile de obicei dupa trei luni, la vodefone si Orange in functie de numarul de reincarcari facute pe cartela (dureaza intre 9 luni si doi ani).
Iar la telekom si digi nu stiu. Ps: Iti este dezactivata daca nu o reincarci.

| AlleXuSS a răspuns:

Buna nu nu-ti ia numarul asa de repede dupa ce intri in perioada de gratie si nu-l mai reincarci deloc cam dupa 380zile(1an cred) laughing fara nici-o reincarcare numarul de telefon iti va fi dezactivat/blocat

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de valabilitatea cartelei, intre 6 si 12 luni.
Atata vreme cat este pe numele tau si are o valabilitate de 1 sau 2 ani, nimeni nu-ti poate folosii acel numar.
Doar dupa expirarea lui, poate reintra in circulatie.
Daca inainte de expirare ii mai pui 3-4 euro, se prelungeste data expirarii cu inca 6 luni.

| JicaContra a răspuns:

Ai o perioada de gratie in care poti fi sunata
perioada difera de la operator la operator
iar daca nu incarci pana expira, da, cartela devine inactiva si da, numarul tau poate fi dat altcuiva