| Stefan19151299 a întrebat:

Daca un telefon nu ii decodat poate citi numerele de telefon de la o alta cartela?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Eu cred că nu e blocat pe rețea, chiar dacă e luat din altă țară, cu abonament. Altfel, din câte știu, telefonul nu poate porni (consideră că nu are deloc SIM). Ori, dacă al tău poate porni și fără SIM, atunci e posibil să poată citi informațiile de pe orice cartele, deși poate că o fi totuși „codat" în alte rețele. Probabilitatea este însă foarte mică să fie așa.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Doar dacă e o cartelă a aceluiași operator pe care e „codat" telefonul; altfel, din păcate, nu-l poți porni!

| Maris_Maria_1979 a răspuns (pentru mihai69):

Eu am bagat cartela de Orange in telefon pe abonament de la bouygues.fr si mi-a citit numerele de telefon din cartela.asta inseamna ca nu este codat telefonul?

| mihai69 a răspuns (pentru Maris_Maria_1979):

Eu cred că nu e blocat pe rețea, chiar dacă e luat din altă țară, cu abonament. Altfel, din câte știu, telefonul nu poate porni (consideră că nu are deloc SIM). Ori, dacă al tău poate porni și fără SIM, atunci e posibil să poată citi informațiile de pe orice cartele, deși poate că o fi totuși „codat" în alte rețele. Probabilitatea este însă foarte mică să fie așa.

| alexmihay92 a răspuns:

Nu, numai sa fie pe aceeasi retea.

| xcxxx a răspuns:

Da, citeste orice cartela.