| Rena_Renata_ a întrebat:

De curand mi-am achizitionat un Allview V1 Viper 16 gb. Problema este ca se incarca greu, se descarca repede si se incinge si mai repede. Ce as putea face?
Ofer funda

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Probabil asa e modelul si daca nu are o defectiune care sa impuna trimiterea in service, nu prea ai ce sa-i faci. La o baterie de 1800 mAh cu incarcator de 1000 ma, ar trebui sa se incarce in 2-3 ore (2ore ori 1000 ma = 2000 mAh - dar curentul poate mai scade spre sfarsitul incarcarii cand creste tensiunea pe baterie, plus ceva pierderi normale de curent la incarcare, ar trebui in maxim 3 ore sa fie incarcat 100% daca e inchis ecranul in timpul incarcarii).
Daca se descarca repede, inseamna ca consuma mult curent in functionare - de aceea se si incinge. Totul depinde de calitatea si tipul pieselor folosite in telefon.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Ar fi util daca ai putea compara telefonul tau cu altul similar sa vezi daca merge la fel.

5 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

De facut nu prea ai ce sa faci. e un telefon ieftin. cand un telefon este ieftin, implicit, producatorul trebuie sa foloseasca tehnologii mai vechi, mai ieftine.

poti incerca sa scazi luminozitatea ecranului undeva la 50 60% altceva nu prea stiu ce sa iti zic. motivele sunt in fraza de deasupra. de 700 lei sunt o gramada de alte variante mai bune gen Samsung galaxy s3 mini value edition, Samsung galaxy core 2, galaxy core neo plus etc
vezi daca il poti returna.

| AndRobert a răspuns:

Iti zic eu care e treaba.
Eu am avut o tableta Allview speed city.
Iar Allview speed city cu procesor de 1.5 ghz (frecventa procesor) 8 gb ram interna si cauza e m-am jucat mult pe tableta.Problema e de la procesor (se incinge repede procesorul)Trebuie sa lasi la o temperatura (nu stiu cum sa iti zic) dar in casa trebuie sa fie mai racoare... atat stiu eu

| AndRobert a răspuns:

Achizitioneaza alt telefon, deoarece telefoanele Allview nu sunt bune ele se incing si asta vin de la procesoarele.

| Rena_Renata_ explică:

Multumesc pentru sfaturi. Dar nu as vrea sa il returnez, totusi, are 16 gb memorie si face poze destul de bune. Si da, telefonul se incarca in 3-4 ore...