| Anonymous2122 a întrebat:

Buna, de curând mi-am luat o teapa pe olx, nu intru in detalii.
Vreau doar sa știu dacă cu numărul de telefon al respectivului pot face ceva(sau măcar poliția sa poată sa facă ceva cu numărul) numele și adresa le am dar cel mai probabil sunt false. Rețelele de telefonie pot afla într-un fel sau altul locatia numărului de ex prin apelurile telefonice sau avea whatsapp respectivul le apare ca și-a făcut cont de whatsapp cu nr respectiv sau oricea altceva ce ar duce la locatia lui? Sper ca am scris bine și se înțelege, mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Eugen80 a răspuns:

Nu poti decat sa declari toata povestea la Politie, cu datele furnizate de respectivul si numai lui de telefon si mai departe trebuie sa lasi Politia sa-si faca treaba.
Ideal ar fi daca respectivul mai are anunturi pe acel numar de telefon si poti sa faci un flagrant cu Politia.
salveaza toate convorbirile si tot ce ai ca dovada de la respectivul ca ti-a dat teapa, pentru ca trebuie sa dovedesti teapa, nu din vorbe!

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu vei rezolva nimic. Se pare ca cel care ti-a facut asta, are experienta in domeniu. Sigur si-a acoperit urmele.
Invatatura de minte pentru fraieri.

| Wr3nch a răspuns:

. Daca nu are abonament stai calm ca nu sta nimeni sa trianguleze semnalul ca in filme laughing Poti face reclamatie la politie si le dai numarul si datele, dar daca valoarea e sub 500 de lei sansele de a se rezolva ceva is mici.

| Anonymous2122 explică (pentru Wr3nch):

E vorba de mii de euro nu câteva sute de lei... dacă erau câteva sute de lei ma pisam pe ei.

| Wr3nch a răspuns (pentru Anonymous2122):

Nu te supara pe mine, dar eu am luat casti cu 40 de lei si am insistat sa ne vedem fata in fata. Nu merge pe incredere cand e vorba de ceva scump. Data viitoare poate nu va fi carantina si poti merge sa il ridici personal, daca tot dai mii de euro. Dar de curiozitate, ce model de ceas si de ce crezi ca nu e original? Imi poti privat daca vrei.

| dannyel86 a răspuns:

Fa si poza la anuntul de vanzare si/sau mesajele primite (daca ai comunicat in scris cu acea persoana). Pot fi dovezi ale infractiunii de inselaciune.

| Digikey a răspuns:

La posta ai nevoie de buletin, la fel si la curier,
Este destul de simplu sa dea de el.Trebuie facuta o plangere la politie.

| Anonymous2122 explică (pentru Digikey):

Nu ai răspuns la ce am întrebat eu.

| Digikey a răspuns (pentru Anonymous2122):

Acum am inteles si de ce ai luat teapa.Chiar nu intelegi nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| 2P a răspuns:

Bineinteles ca se poate face, dar chestia asta e de durata si nu stiu daca se complica politia cu chestii de genul mai ales in perioada asta. La efectuarea apelului sunt trimise si coordonate de locatie catre server, Politia trebuie doar sa verifice orele si locul cel mai frecvent de unde a sunat. Daca nu ma crezi injuro pe tanti de la 112 sa vezi ca te gaseste happy