| Măduțmicuț33 a întrebat:

Bună.
Detin un Huawei p20 lite, iar pana acum 3 zile nu aveam emui 9. Din întâmplare m-am gândit sa-mi dau reset la telefon și am verificat actualizările și aveam emui 9 în așteptare. Întrebarea mea este de ce celalalte telefoane n-au emui 9 (ma refer la p20 lite) și de ce a fost nevoie sa ii dau reset?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Fiecare producator elibereaza o anumita versiune de Android sau orice versiune de orice pentru anumite modele/specificatii etc. Daca producatorul nu a considerat ca momentan nu e ok pentru varianta lite, si inca se mai fac teste, posibil asta sa fi fost cauza. Poate ti-a ramas ceva gen "temp" si a dat date "false" serverului la care verifica-i tu upgrade-ul, si momentan a aparut, sau...cine stie. DAca pe internet vezi chestii "sigure" ca s-a lansat update-ul/emui, si ca e disponibil pentru varianta ta, si n-ai telefon cu bloatware sau "codat" Vodafone/Orange sau orice alt fel de retea, cel mai sigur o sa functioneze si la tine fara sa-i faci update manual.

2 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Noroc.
Ai facut update la Android 9 Pie.

| Măduțmicuț33 explică (pentru CM7YRE):

E codat pe Orange