| Heureuse a întrebat:

Bună dimineața!
Am o problemă cu telefonul Android. Mi-am uitat modelul de deblocare si am reusit sa intru in telefon cu pinul de rezerva, dar dar daca îl blochez din nou voi întâmpina aceeasi problemă. Soluție temporară să se deblocheze mai rar am gasit, dar asta înseamnă sa stau cu el deblocat. Există vreo soluție pentru deblocare/resetare fara sa afecteze memoria telefonului si aplicațiile?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

NU DA NICI O RESETARE!
daca e Samsung atunci te duci pe pagina lor si stergi blocarea de tot de tot
https://findmymobile.samsung.com/
trebuie sa ai cont Samsung bagat in telefon, dar POTI sa il bagi din cauza ca poti sa intrii in el

12 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Faci back-up si-i dai reset. Asa nu pierzi nimic.

| adryang78 a răspuns:

Dacă ai reușit să-l deblochezi cu pin-ul de rezervă, schimbă modelul de deblocare.

| Heureuse explică (pentru adryang78):

Nu imi da voie imi cere tot modelul...

| adryang78 a răspuns (pentru Heureuse):

Atunci intră la setări și dă-i resetare din fabrică. Nu se pierde nimic, doar setările pentru fundal, sonerii etc.

| Heureuse explică (pentru adryang78):

De la resetari din fabrica imi sterge tot, asta vreau sa evit de fapt

| adryang78 a răspuns (pentru Heureuse):

NU se șterg datele personale (fotografii, videoclipuri, contacte etc.)
Vor trebui configurate din nou conturile de e-mail și reinstalate aplicațiile descărcate (Facebook, whatsapp...), dar celelalte rămân.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Dai resetare din fabrica...si il ai ca la inceput.

| Heureuse explică (pentru IonutSiAtat92):

Am spus ca doresc sa pastrez datele aplicatiilor, deci cautam o alta solutie

| darrio2007 a răspuns (pentru Heureuse):

Nu există alta.

| Heureuse explică:

Daca ma duc la un service se poate rezolva fara sa imi pierd datele?

| adryang78 a răspuns (pentru Heureuse):

Da.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Heureuse):

Da, ce i de la servis i ti vor face telefonul fara sa stearga nimic din el i ti vor salva datele. Chiar sa i spui ca tu vrei sa nu stearga nimic din el.