| maphiotul a întrebat:

Buna dimineata.
Ati facut careva clona la telefon cu programul Clone Phone?
Daca da, cum functioneaza si cloneaza absolut tot? ma refer conturi Youtube, tik tok cu tot cu parolele conturilor?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Screen lock breh. Ala cand deschizi telefonul. In alta ordine de idei, am vorbit cu omu' meu, chiar ma mir cum de nu mi-a venit ideea. Trebuie un password manager pe telefon, si aluia ii faci sync cu calculatorul. Ulterior restaurezi parolele pe telefonul nr. 2 cu acelasi password manager. Ca sa salvezi cu toate loginurile/parolele din nspe aplicatii nu prea ai cum, chiar daca la unele jocuri va merge sync cu FB/Google Play, la unele site-uri vei face sync la browser, samd. Ca si aplicatie, mi-a dat omul meu una. Trimite-mi adresa de email in privat (sau aici, nu conteaza pentru mine) si iti trimit aplicatia. Asta e - https://play.google.com/......ps/details

48 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Am facut asemenea clonare, de pe un Huawei Y7, mai vechi pe un Huawei P Smart, atunci cand l-am cumparat anul trecut. Mi s-a transferat tot, in afara de aplicatiile instalate pe cel vechi. Tu despre ce telefoane spui?

| maphiotul explică (pentru darrio2007):

Despre Samsung.dar am citit ca merge la orice android sau ios
Deci aplicatiile nu s-au transferat? asta ma interesa

| darrio2007 a răspuns (pentru maphiotul):

Nu am vrut sa le transfer eu. Pentru ca mi-ar fi ingreunat noul telefon. Nu are Magazin Play ci Petal Search, de unde imi descarc si imi actualizez aplicatiile. Tie iti trebuie un program de clonare pentru Samsung.

| maphiotul explică (pentru darrio2007):

Nu am gasit dedicat pentru Samsung.dar aveai si optiunea sa clonezi toate aplicatiile?

| darrio2007 a răspuns (pentru maphiotul):

Da. Dar am fost sfatuit de cineva sa nu le clonez pe noul telefon. Si bine am facut.

| maphiotul explică (pentru darrio2007):

De ce?

| darrio2007 a răspuns (pentru maphiotul):

Pentru ca la cel vechi aveam Magazin Play de la Google. Problema dintre chinezi si americani din urma cu cativa ani, daca stii problema.

| maphiotul explică (pentru darrio2007):

Da,stiu.si acum Huawei e interzis in america pe motiv ca spioneaza.de parca Apple sau Samsung nu spioneaza

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am facut intre doua Huawei si a mers. Doua aplicatii a trebuit sa le instalez iarasi dar nu mai tin minte ce anume. N-am facut pentru mine.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ne clonăm destul pe TPU, acum luam la rand si celelalte siteuri? happy

| maphiotul explică (pentru floresdemayo):

Amuzant.totusi pentru mine e o problema foarte serioasa.trebuie sa-mi schimb telefonul si nu mai stiu nici o parola la nici un cont, nici macar la TPU

| maphiotul explică (pentru floresdemayo):

Nu era vorba de clonarea site-urilor ci a telefonului meu

| floresdemayo a răspuns (pentru maphiotul):

Dacă ai prea multe conturi, uite, asa se-ntâmplă.

| maphiotul explică (pentru floresdemayo):

Am doar cate un singur cont pe fiecare aplicatie/site care ma intereseaza.doar ca fiecare au alta politica a parolelor.pe unele sa pui cate o litera mare, un simbol, o cifra, o parola mai lunga.si am tot modificat parolele

| J0B0MAT a răspuns:

Ai salvată autocompletarea parolelor în telefon?

| maphiotul explică (pentru J0B0MAT):

Nu stiu. unde trebuie sa ma uit?

| J0B0MAT a răspuns (pentru maphiotul):

Atunci când te conectezi undeva, se completează automat parola?

| maphiotul explică (pentru J0B0MAT):

La unele da, la unele nu

| J0B0MAT a răspuns (pentru maphiotul):

Ca să vezi parolele salvate, când cauți ceva pe google, vei avea în dreapta sus 3puncte, pe care dacă dai îți apare :istoric, descărcări, setări, parole etc. La parole vei găsi parolele salvate.

| maphiotul explică (pentru J0B0MAT):

Am gasit, dar nu e salvat doar la cateva care nu is importante.si nici nu ma lasa sa vad parola ca zice sa setez prima data un screen look(nu stiu ce e ala)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru maphiotul):

Screen lock breh. Ala cand deschizi telefonul. In alta ordine de idei, am vorbit cu omu' meu, chiar ma mir cum de nu mi-a venit ideea. Trebuie un password manager pe telefon, si aluia ii faci sync cu calculatorul. Ulterior restaurezi parolele pe telefonul nr. 2 cu acelasi password manager. Ca sa salvezi cu toate loginurile/parolele din nspe aplicatii nu prea ai cum, chiar daca la unele jocuri va merge sync cu FB/Google Play, la unele site-uri vei face sync la browser, samd. Ca si aplicatie, mi-a dat omul meu una. Trimite-mi adresa de email in privat (sau aici, nu conteaza pentru mine) si iti trimit aplicatia. Asta e - https://play.google.com/......ps/details

| Brizbriz a răspuns:

1. nu cred ca, cloneaza tot, in plus vad ca e numai Huawei, lucru care implica o doza si mai mare de neincredere, pentru ca un telefon Huawei vechi are Android, iar unul nou, nu
2. daca nu ti-ai distrus telefonul vechi, ce te retine sa testezi?!?
pentru ca, daca pe telefonul vechi doar citeste, nu risti sa ramai fara date

| maphiotul explică (pentru Brizbriz):

Ca sa testez trebuie:
1.sa cumpar celalalt telefon
2.sa merg la operatorul de telefonie sa schimb cartela intr-una mai mica

| maphiotul explică (pentru Brizbriz):

E facut de Huawei dar functioneaza pe toate cu android.eu am instalat pe Samsung si merge, dar nu stiu ce anume exact cloneaza

| Brizbriz a răspuns (pentru maphiotul):

"Phone Clone is a convenient data migration application provided by HUAWEI. You can transfer the contacts, SMS, call logs,notes,recordings,calender, photos, music, videos,documents and applications of your old phones to new Huawei smartphone.
PhoneClone has the following features:
1. full data, no traffic, simple operation, super fast speed, free and secure;
2. support from Android, iOS migrate data to HUAWEI mobile phone;
3. provide more perfect support for HUAWEI mobile phone, without root to transmit more data (application data, schedule, memo, alarm, The reader bookmark, etc.).
4.support Android 4.4 and above systems."

deci NU MERGE decat daca telefonul nou e Huawei, indiferent ce e ala vechi... ma si miram Huawei sa iti faca viata usoara daca nu le dai lor banu'
si e doar un backup/restore prapadit, nu scrie nimic de conturi si parole, care zici ca te doare pe tine

| maphiotul explică (pentru Brizbriz):

Un prieten si-a facut clona cu acest program de pe Samsung pe oppo.a zis ca ia copiat absolut tot inclusiv pictogramele le-a aranjat la fel ca in telefonul vechi.
Dar nu mai stie daca ia clonat si conturile si parolele, el nu avea multe abonamente doar whats up, Facebook

| Brizbriz a răspuns (pentru maphiotul):

"Dar nu mai stie daca ia clonat si conturile si parolele"
deci, il crezi pe cuvant
totusi, ti-am dat raspunsul corect: CE TE RETINE SA INCERCI?!?

| maphiotul explică (pentru Brizbriz):

Ti-am mai raspuns odata la aceasta intrebare, fara suparare. uita-te mai sus la raspuns

| Brizbriz a răspuns (pentru maphiotul):

Ah, da, intr-adevar
totusi (tot fara suparare tongue ) daca nu trebuie sa dai telefonul vechi, ca sa il iei pe ala nou, atunci poti sa testezi cand il ai pe ala nou, nu sa iti faci griji de pe acumwinking

| maphiotul explică (pentru Brizbriz):

Sa cumpar alt telefon doar ca sa testez? si ca sa fac clona trebuie sa bag cartela mea in telefonul nou deci trebuie alta.
Am zis sa ma informez prima data
Prietenu meu nu a avut abonamente la Youtube-ri, la conturi de tik tok, la olx si altele

| Brizbriz a răspuns (pentru maphiotul):

O tot rastalmacesti, nu am zis, sa iti iei telefon ca sa testezi, ci daca oricum iti iei telefon sa testezi atunci

in plus, toate conturile au recover password
mai e si asta:
https://www.google.com/search?q=android+recover+account+password
https://www.techwalla.com/......roid-phone

deci, concluzia e ca iti faci griji degeaba :P

| maphiotul explică (pentru Brizbriz):

Nu rastalmacesc nimic si telefon nu imi iau oricum(cum zici tu) doar daca sunt sigur ca pot recupera toate conturile.am si conturi importante nu doar tik tok.contul de wizz air la care am platit abonamentul anual, la banca transilvania, la booking

| maphiotul explică (pentru Brizbriz):

In plus, toate conturile au recover password
mai e si asta:
https://www.google.com/search?q=android+recover+account+password
https://www.techwalla.com/......roid-phone

E doar pentru contul de google

| Brizbriz a răspuns (pentru maphiotul):

Man, o las balta, ti-am dat o idee clara, si tu il imbratisezi pe nu, indiferent, ca in mod evident nu esti tu primul care a avut problema asta:
https://www.google.com/search?q=recover+samsung+account+android+phone
inlocuieste Samsung cu orice ai tu nevoie

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru maphiotul):

Pai nu are setari?

| maphiotul explică (pentru GabiDumitrescu):

Are setari, cum sa nu.ce sa fac la setari?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru maphiotul):

Sa alegi la ce faci backup, mai exact?

| maphiotul explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu am incercat.pai vreau sa copiez tot nu doar poze si filmari.conturile,aplicatiile.e cam complicat

| maphiotul explică (pentru GabiDumitrescu):

M-am uitat acum, e pus pe pornit la backup.da nu stiu...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru maphiotul):

Salvezi frumos parolele in Google. Si cam aia e. La fel si cu aplicatiile. Cind bagi telefonul nou selectezi ca vrei aplicatiile de pe ala vechi si ti le instaleaza pe toate automat, la gramada.

| maphiotul explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu imi da optiune la backup sa salvez parolele sau aplicatiile.nu stiu cum sa fac?

| maphiotul explică (pentru GabiDumitrescu):

Year License
1-5 Mobile Devices
1 PC
$19.95 /Year
Are si varianta sa probezi gratuit dar probabil nu e varianta full cu toate optiunile sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru maphiotul):

Phone backup e moca.

| maphiotul explică (pentru GabiDumitrescu):

Da,dar nu stiu cum sa fac.imi da doar putine chestii la phone backup, poate pentru ca e model mai vechi.nu stiu cum sa-ti trimit o poza sa vezi.

| maphiotul explică (pentru GabiDumitrescu):

Am incercat ce mi-ai trimis dar nu ma lasa sa fac nimic in varianta free

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru maphiotul):

Hmmm... sunt o gramada de genul. Hai ca o sa intreb un prieten care e calare pe de-astea si pe mama lor si fac rost de un APK la ceva bun azi-miine.

| maphiotul explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok.multumesc