| SamsungElectronics a întrebat:

Bună dimineața!

La telefon, care este mai bun display Super Amoled sau IPS LCD? Știu că pe Super Amodel sunt culorile mai bogate, iar pe IPS LCD nu sunt așa ca pe Super Amoled.

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

AMOLED-urile sunt mai ok ca si culori, tonuri de negru, dar mai ales consum si faptul ca poti folosi Always-On Display.

| Frank51 a răspuns:

E aiurea să zici că-i mai bun amoled sau IPS, ambele au ajuns la un nivelul maxim de performanță. Singura diferență este că amoledul îl întinzi curbat, și viitorul este orientat pe tot feluri de tipuri de display-uri.

| NLS a răspuns:

AMOLED au intervalul de contrast mai ridicat, astfel incat genereaza culori mai "bogate" ("vivid colors" e termenul in engleza).
Ce spune FredericChopin e o mare tampenie. Nu exista nici un ecran IPS, care, la aceleasi specificatii ale telefoanelor comparate (marime ecran, capacitate baterie, procesor, RAM, regim de utilizare identic.) sa tina o saptamana (fata de 1 zi la cel cu Amoled.)

Daca in timpul utilizarii s-ar afisa doar imagini deschise la culoare, diferenta de consum intre ele nu ar fi mare.
In schimb cand se afiseaza culori inchise la culoare, si mai exact, negru, consumul bateriei va fi mai MIC la cele cu Amoled.

Insa ecranele cu Amoled au si anumite dezavantaje: sunt mai scumpe, pot suferi de efectul "burn in", adica daca ai imagini statice pe ecran mult timp, pixelii afisand acele culori pot ramane blocati pe ecran.
Si pana la momentul de fata, tehnologia nu este atat de rezistenta in timp precum la cele LCD IPS.
Insa daca nu planuiesti sa pastrezi telefonul 5 ani sau mai mult, acest aspect devine total irelevant.
Nu am vazut ecrane Amoled care sa se defecteze din senin, fara "ajutorul" utilizatorului, dupa 1-2ani.

| literallythesamebruh a răspuns:

Ambele sunt bune. Eu până acum am avut telefoane cu LCD și nu m-am plâns în niciun fel, nici măcar atunci când am testat alte telefoane cu display AMOLED. Singurul dezavantaj este că nu am Always On Display. sad

| FredericChopin a răspuns:

Super amoled e mai bun dar avand culorile mai "vii" se descarca mai repede 1 max 2 pe cand pe IPSLCD dureaza pana si 1 saptamana

| VoidEternal a răspuns (pentru FredericChopin):

De unde ai scos datele astea?

https://www.samsung.com/......er-amoled/

● When compared with a regular LCD display an AMOLED display consumes less power, provides more vivid picture quality, and renders faster motion response as compared to other display technologies such as LCD. However, Super AMOLED is even better at this with 20% brighter screen, 20% lower power consumption and 80% less sunlight reflection.