| Young27338273 a întrebat:

Buna dimineața, salut, ce înseamnă un telefon(Samsung Galaxy s6 edge) care are refresh rare de 60 hz și unul care are nu știu să zicem 120 hz ce e mai bun ăla cu 120? PS : display ul e tot super AMOLED

Răspuns Câştigător
| Scorillo a răspuns:

Indiferent de tipul display-lui rata de refresh se refera la reimprospatarea ecranului. Cu cat e mai mare cu atat imaginea afisata e mai buna Similar cu FPS la jocuri. La 30-40 FPS le poti juca cu greu, dar la 60+ sunt superbe. Cu cat ai refresh-ul mai mare cu atat imaginea a fi mai buna, tranzitiile mai "catifelata".
Dar ca orice plus calitativ - costa (bani, baterie)

3 răspunsuri:
| Kilop a răspuns:

Când treci de la 120 hz la 60 să zicem o să ți-se pară nasol că o să ai senzația că vezi poze (că "imaginea" pe care telefonul tău sunt imagini) cam asta e și diferența dar că bateria nu o să țină așa mult

| Kilop a răspuns (pentru Kilop):

Pe care o dă*

| Young27338273 explică (pentru Scorillo):

Mulțumesc mult zi buna in continuare numai bine