| Mariiam a întrebat:

Buna dimineata! Trebuie astazi sa imi duc telefonul la resoftat, am un LG L5 II E460 si mi-am bulit softul cu o versiune prea puternica, se blocheaza efectiv la logo-ul cu Orange si nu se mai deschide. E inca in garantie. Intrebarile mele sunt: pierd garantia? Cat ar costa fara garantie o resoftare? Cat timp dureaza? Ce acte imi trebuie intrucat nu sunt titular?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. Da;
2. Depinde de unitatea de service - în mod normal, nu poate costa o avere, că te duci și-ți iei naibii alt telefon, nu?
3. Titular de ce? Nu-ți trebuie în mod normal niciun act.

| stlucian a răspuns:

Incearca asta:

http://www.hard-reset.com/lg-optimus-l5-ii-e460-hard-reset.html

Atentie scoate card/cartela.
Alte acte in afara de cele specificate de tine nu ai nevoie.
Costul depinde de service 50-70 lei maxim iar durata depinde de cat sunt de ocupati dar daca il duci dimineata pana dupa masa e gata.

Alt soft?
Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean), planned upgrade to v4.4.2 (KitKat)

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Pentru a duce telefonul in service, va trebui sa mergi cu acesta, impreuna cu factura de achizitie si certificatul de garantie, intr-un magazin Orange Shop.
Daca sistemul de operare nu este cel oferit de catre producator/operator garantia va fi anulata. Termenul de service este de 15 zile calendaristice.

Cu prietenie,
Orange Helper

| Mariiam explică (pentru OrangeHelper):

Multumesc :* deja l-am dus, astept cu nerabdare sa-l primesc, e telefonul meu de suflet.

| availablehandyman a răspuns:

Pai eu zic cel mai bine sa il duci la garantie, sau ai putea incerca sa ii dai o resetare din fabrica poate isi revine!
Setari>Confidentialitate>Resetare date din fabrica<
Bafta happy

| Mariiam explică (pentru availablehandyman):

Pai nu intelegi, nu il pot deschide deloc! laughing Dar la garantie il duc. Ce acte imi trebuie in afara de certificatul de garantie, factura si bonul tel?

| Zarrel a răspuns:

Orice intervenție făcută la un service ce nu apare pe garanției duce la anularea acesteia.
Recomandarea mea este sa trimiti telefonul la garantie.
Nu conteaza ce nume este trecut pe garanție cat timp o ai in original.
Tine cont ca reparatia poate dura peste 10 zile.

Succes!