| EuDeeaEu a întrebat:

Funda. As vrea sa stiu daca 8GB de memorie interna este putin? Cam cate aplicatii, poze, video,... pot pune pe un smartphone cu o memorie de 8GB? Vreau sa imi iau un Samsung Galaxy SII Plus, avand in vedere ca are Androidul 4.1 (Jelly Bean), functii de la SIII etc, INSA memorie interna mai mica -8GB- decat SII obisnuit (16 GB). Pe de alta parte, SII are memorie 16GB, INSA Android 2.3. Am auzit de asemenea ca se poate face update la acest Android, dar zau daca inteleg cum se face... Presupune vreun risc, as pierde garantia? Despre Samsung SIII Mini ce credeti? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Vvistula a răspuns:

S2 plus e mai bun ca s3 mini, insa a aparut s4 si pretul unui s3 o sa scada foarte mult, daca mai astepti o sa poti sa iti iei un i9305 care are 2gb ram si 4g si este mult mai avantajos.Si nu pierzi garantia daca faci un update oficial. in 8gb intra foarte mult, si nu uita ca ai si slot pentru un card de memorie unde poti sa bagi un card de pana la 32 de gb deci zic ca si cu 8gb ai o memorie mare +un card de inca 8gb si nu o sa ai ce face cu atat memorie.S2 poti sa ii faci update pana la 4.0 ics si deja e invechit fiindca a aparut 4.1

| EuDeeaEu explică (pentru Vvistula):

Eu o sa cumpar telul din Belgia si in sept. ma intorc in Romania. Am citit de update-uri pentru. tari diferite. Cum vine asta? Daca fac update aici, il pot folosi cu cartele de Romania? Am citit niste chestii si m-au bagat in ceata. Update pot face pana la 4.1, nu? Merci anticipat. Scuze daca intrebarile par stupide, sunt nooba in domeniul asta.

| Vvistula a răspuns (pentru EuDeeaEu):

Daca e codat pe oi retea din belgia nu merge, cel mai bine ar fis a il cumperi decodat si da poti sa faci update acolo, nu are nicio treaba cu cartela daca faci update acolo.si la s2 din cate stiu poti sa faci pana la 4.0 din cate stiu si chiar daca ii faci pana la 4.1 nu e bine fiindca majoritatea telefoanelor care primesc updateuri nu mai functioneaza la capacitatea maxima, deci mai bine ar fi sa iti iei un s2+

| EuDeeaEu explică (pentru Vvistula):

Multumesc mult! Apropo de SII+, se poate mari printr-o metoda memoria interna (desi la magazin e doar cu 8GB)? Ceva trucuri sau. eu stiu, un card atasabil ceva?
Merci inca o data!

| Vvistula a răspuns (pentru EuDeeaEu):

Nu potis a ii maresti memoria interna, poti doar sa ii atasezi un card de memorie.

| EuDeeaEu explică (pentru Vvistula):

Si pe cardul asta de memorie pot pune aceleasi lucruri ca pe memoria interna?

| Vvistula a răspuns (pentru EuDeeaEu):

Da

8 răspunsuri:
| AlexAlex23 a răspuns:

Foarte multe aplicatii eu zic eu pe telefonul meu am 4 GB MEMORIE am multe poze videouri dar nu pune jocuri multe cam peste 10 se viruseaza telefonul din cate stiu eu.Multa Bafta.

| GabiTanase a răspuns:

Buna,da e suficient 8 Gb, avand in vedere ca 1 gb are 1000 mb...iar un mp3(melodie) pe telefon are 4 sau 5 mb, deci este suficient, iar ca aplicatii poti pune foarte multe dar nici prea multe nu sunt bune pentru ca telefonul va procesa datele putin mai greu.