| imelenama a întrebat:

La Altex se poate sa cumpar in rate un telefon direct din magazin?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti trebuie adeavrinat de venit, ca sa poti dovedii ca ai salariu lunar si poti platii ratele.
Evident rata lunara contine plata telefonului si a dobanzii aferente.
Adica, daca telefonul tau este 1200 lei, tu platesti pe luna 100 lei + dobanda, conform contractului.
Una peste alta, poti ajunge sa platesti odata jumate sau de ori, acel telfon.
Ideal este sa strangi banii si sa-l cumperi telefonul, cand ii ai pe toti, ca sa nu mai platesti dobanda.

| siriusblack98 a răspuns:

Da,se poate. Eu am luat un laptop si o casca hands free anul trecut in 6 rate. Se poate la orice produs.

| imelenama explică (pentru siriusblack98):

Accepta orice fel de card? Trebuie sa demostrez printr-o adeverinta ca am venit? Ratele sunt fixe adica daca pretul telefonului este de 1200 lei si fac rata timp de 12 luni aceea suma ramane aceeasi chiar daca pretul produsului creste sau scade? Nu am luat niciodata in rate, nu stiu cum se procedeaza.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru imelenama):

Mergi la altex si întreaba i pe ei ce este asa de greu? Si ei i ti spun daca merge cu orice card, de obicei acceptă cardavantaj.

| siriusblack98 a răspuns (pentru imelenama):

Eu am folosit doar un card de cumparaturi de la ING si buletinul, atat. Nu trebuie nici o adeverinta de venit.Sau la mine cel putin nu a trebuit. Nu stiu daca lucreaza cu toate bancile ca sa accepte orice card. Dar este foarte probabil sa lucreze cu toate, trebuie intrebat la ei totusi. Rata lunara ramane aceeasi chiar daca produsul ajunge la 50 de milioane de la 20 sau scade la 10 milioane. Ai grija la dobanda totusi. Eu la cardul asta de la ING am 0 dobanda si de asta am preferat in rate.

| Apokales a răspuns:

Ai grija ca poti plati o dobanda destul de frumoasa. Am o cunostinta care a platit 100% dobanda straight face. Citeste ce semnezi inainte de a o face.