| Alice3939 a întrebat:

Ma tot suna un numar de anglia in continuu. L-am bagat la respingere automata, dar acum face cumva si ma suna de pe numere de romania (doar cateva secunde si apoi inchide). Am raspuns ieri la numar de romania si dupa voce si faptul ca vorbea in engleza m-am prins ca e el.
Cum pot sa fac? Ma suna de pe numere diferite de fiecare data. Nu stiu prea multe despre tehnologie si cum poate sa ma detecteze prin telefon sau asa dar imi e un pic frica. Pot cumva sa fac sa nu mai sune deloc?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Ia si tu numarul care te suna si baga un anunt pe internet gen: "oferte de munca in Anglia. Seriozitate maxima! Numai oameni seriosi!" Banuiesc ca mai poti sa pui chestii de genul: "Ofer cazare in Londra pentru un roman serios, muncitor. Suna dupa ora 1.30 Romania pentru ca atunci ies din tura." Si dai telefonul. Dupa ce o sa il sune toata Romania va fi prea ocupat de altele.

Daca te chinui un pic banuiesc ca o sa dai si alte anunturi destepte.

Ia in calcul si ideea de a lua un nou numar si de a inchide telefonul o perioada sau de a il redirectiona catre un numar inexistent. Cateva luni asa.

Dupa ce se satura, redirectionezi noul numar spre asta vechiul si gata.

2 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Schimba-ti numarul.

| V3r0m0n a răspuns:

Poti face plingere detaliata la politie urmind ca acestia sa solicite operatorului de telefonie sa puna telefonul sub observatie. Ulterior se vor lua celelalte masuri legale care se impun