| danteluta a întrebat:

merita sa cumpar un telefon Huawei P9 Lfe? sau Samsung Galaxi A5 (2016 )?

Răspuns Câştigător
| frunzarescu a răspuns:

Iti recomand Huawei P9 este mai bun decat A5 in mai multe privinte.
Il gasesti aici http://bit.ly/2jGl4Ns la pretul de 999 lei, am si un cod voucher la ei 1X24MBDI reducere de 10 lei.

Argumente pro P9 lite:
- pretul mai mic
- modul Pro al camerei
- procesor mai puternic
- senzor de amprenta mai rapid
- versiune mai noua a sistemului de operare

Argumente pro Galaxy A5 (2016)
- camera mai buna pe Auto
- ecranul SuperAMOLED
- design care ofera senzatia premium
- vine cu Gorilla Glass 4

Link-ul pentru Samsung este acesta http://bit.ly/2jGp8NG poti folosi acelasi voucher cadou 10 lei 1X24MBDI

Mai gasesti si la Emag aici http://profitshare.ro/l/3250590 are acelasi pret dar nu am voucher la Emag, iar Samsung A5 este mult mai scump decat link-ul de mai sus.

6 răspunsuri:
| Pool77 a răspuns:

Imi place cat de usor se poate prostii lumea. laughing
Vedem 9 mpx la o camera frontala, clar ALA E MAI BUN laughing))
Bai fratica, inainte sa vii aici si sa dai sfaturi alandala, mai intai citeste un pic si hai inapoi.
Pe langa ca, camera principala la A5 are Stabilizare Optica, are si lentila mai subtire, care ajuta la imagine, adica iti ofera mai multa lumina, dar nu e nimic, e 13mpx trebuie sa fie mai bun.
Iar camera frontala, poate sa fie si 16mpx daca nu are 1080p, iar A5 are, inseamna ca are o camera mult mai buna, iar lentila este mult mai subtire, adica si aici pozele vor iesii mai iluminate.
100mAh nu te ajuta absolut deloc, teorietic iti ofera cam 20-30 de minute in plus, dar practic daca rulezi aplicatii multe atunci nu se observa.
Mergi linsitit pe Samsung, A5 este un terminal, care chiar e foarte, foarte ok. Camera este exact ca si al unui S6, bine un pic mai slaba, dar aproximativ este aceeasi.

| OnePiece a răspuns (pentru Pool77):

1. P9 lite ARE 1080p pe camera frontala (o spun in calitate de posesor P9 lite)
2. P9 lite isi are avantajele lui la camera (mod Pro mai bun)
3. Eu cred ca diferenta de pret e nejustificata.

| Pool77 a răspuns (pentru OnePiece):

Personal am incredere in GSM Arena, da are 1080p in video-uri.
Si oricum, cine foloseste modul Pro? De cand am S6 si am diferite moduri, cred ca doar le-am probat si in rest merge varianta stock.

| OnePiece a răspuns:

P9 lite are un mod Pro mai bun pe ambele camere si e cu vreo 300 de lei mai ieftin. De asemenea e mai bun in jocuri. Recomand P9 lite, mai ales ca va primi Nougat.

| ZzZziii a răspuns:

Bună!
Dacă vrei să le compari intră aici :
www.compari.ro
Un Huawei p9 lite are un procesor octa-core ( 8 ) la fel ca şi un Samsung galaxi A 5.
Ambele au :

Memorie ram : 2 MB
Memorie internă :16 MB
Rezoluţia camerei de 13 mp

Mie mi se pare mai bun Huawei p9 lite, acum.pe
http://m.emag.ro

Costă 999,99 lei ( negru şi auriu, iar dacă îl vrei pe alb ar trebui să dai 1029, 99 lei. )
De ce este mai bun Huawei?
Pentru că are o capacitate (mAh) de 3000
( samsungul are 2900 mAh)
Camera secundă este de 8 (la Samsung galaxi A 5 aste de 5 )
Deci face selfiuri mai bune Huawei p9 lite, iar bateria ţine mai mult ( nu foarte mult, dar în comparaţie cu Samsung ţine un pic mai mult )
Ca aspect ambele sunt foarte ok!

Samsung galaxi A 5 :
Costā 1449, 99 lei negru şi auriu, dar alb costă 1599, 99 lei.

Eu îţi recomand Huawei, costă mai puţin, arată mai bine, şi este mai bun;)

Dacă vrei poţi să citeşti opinia cumpărătorului de jos (tot de pe eMAG )
O să te ajute să te hotărăşti!;)
Baftă! :)

P.S.Mie îmi place culoarea neagră ( la Huawei )
+ că este mai finuţ
( părerea mea )
Dar dacă te hotărăşti să iei un Samsung galaxi.A 5
ai putea să iei pe alb sau auriu.

| kisman a răspuns:

P9 e mai ok