| mumbling a întrebat:

mi-am cumparat o baterie noua la telefon, cat trebuie sa-l las sa se incarce prima data?

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Fă cum ți-am zis pune-l la încărcat până zice telefonul Battery Charged!

22 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Teoretic, la telefoanele mai noi "se spune" că bateria NU ar trebui formatată - dar, părerile sunt "împărţite"...

Eu zic că ar fi mai BINE s-o formatezi.

Bateria se lasă până se descarcă COMPLET şi abia APOI se încarcă iar, altfel se defectează repede şi TREBUIE schimbată!

Cel mai bine ar fi să FORMATEZI bateria astfel :

După descărcarea completă ( când telefonul se închide singur ) se încarcă bateria de 3 ori câte 12 ore.

Bine-nţeles, a 2-a ( şi a 3-a ) încărcare se face DUPĂ descărcarea COMPLETĂ.

Îl laşi să se descarce COMPLET şi să se închidă singur, apoi îl pui la încărcat timp de 12 ore ( telefonul să fie ÎNCHIS în aceste 12 ore ) pentru formatare baterie - şi, faci asta de 3 ori.

Apoi, telefonul se pune la încărcat DOAR când bateria este 0 % şi se închide SINGUR!

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns (pentru bursuc001):

Salut Bursuc001!
Da așa e corect cum spui tu, dar majoritatea telefoanelor au baterii pe litiu, ele vin oricum incărcate undeva la 25% se pun pe telefon se consumă și se pune la încărcat, doar că în cazul telefoanelor noi, numai poți să le ții 12 ore la încărcat, ele se încarcă în 2-3 ore și apoi se decuplează automat de pe încărcare, și oricum ții degeaba la încărcat că ea tot se va descărca cu tot cu alimentarea în telefon. De aceea cum spui tu părerile sunt împărțite, dar tot ce e pe litiu vine formatat din fabrică, majoritatea.
Cum spuneai și tu părerile sunt împărțite. Eu știu pentru că, cunosc aceste lucruri din experiență.
Formatarea era o tehnică a bateriilor pe nichel cadnium și cele pe acid clasice.
Dar cum spuneam bateriile noi vin cu un integrat pe ele, cu un circuit pentru încărcare și în funcție de ăla se încarcă bateria ș ise decuplează când ajunge la 100%.

| bursuc001 a răspuns (pentru Azµre):

Bună, Azµre!

Ai dreptate, dar la majoritatea NU ai ce să le spui despre tipuri de baterii şi despre tehnologii...

Mulţi NU precizează nici măcar modelul de telefon/baterie ( ca şi cazul de faţă )!
Atunci răspunsul "general" este cel indicat de mine ( e aplicabil la orice tip ).

O zi frumoasă.

| Azµre a răspuns (pentru bursuc001):

Exact, asta e ce să le faci.
Lenea asta...
Să ai o zi frumoasă.

| bursuc001 a răspuns (pentru Azµre):

Mersiwinking

Toate cele bune şi SPOR!

| mumbling explică (pentru Azµre):

Bine, nu am stiut ca trebuie sa scriu si modelul... Este Samsung GT 8500 Wave. Multumit? happy

| Azµre a răspuns (pentru mumbling):

Fă cum ți-am zis pune-l la încărcat până zice telefonul Battery Charged!

| Azµre a răspuns:

Până îți spune telefonul să îl scoți de la încărcat, bateriile astea noi sunt pe litium și oricum fiecare baterie vine cu un integrat pe ea, automat ce se încarcă se decuplează de la telefonul mobil. Prin urmare numai e nevoie ca acum 10 ani să o ții la încărcat 16 ore.
Când telefonul îți spune că s-a încărcat, e încărcată.

| mumbling explică (pentru Azµre):

OK, si bateria cand o cumperi trebuie sa o incarci, nu? Eu cand am bagat-o in telefon nu am avut baterie si a trebuit sa-l pun la incarcat.

| Azµre a răspuns (pentru mumbling):

Da depinde ele vin descărcate în general.

| Azµre a răspuns (pentru mumbling):

Scumpo, tu pune-l la încărcat până îți zice să îl decuplezi, că oricum dacă îl ții ea tot se consumă că se decuplează singură de la încărcare acum depinde și de telefon.
Dar în general nu e o problemă cu bateriile pe litium.

| TreiSurori a răspuns:

O zi.

| tr3ig a răspuns (pentru TreiSurori):

Pe cuvintelu tau de pitic?:*

| TreiSurori a răspuns (pentru tr3ig):

Dua:*

| tr3ig a răspuns:

Formatar unei baterii se face printr-un ciclu de incarcare descare cu trei repetari, practic se incarca bateria 12 ore dupa care se descarca fortat si tot la fel, cu trei repetari. bafta la formatat

| gmxromania78 a răspuns:

Salut, normal ca il tii pana cand scrie pe telefon Battery Full Charged sau ceva de genul... Cand apare acel text il poti scoate.

| B343 a răspuns:

24 de ore pentru ca altfel pe viitor se va descarca foarte repede...

| MrEvil89 a răspuns:

Maxim 6 ore. daca bateria e lition sau li-on nu prea mai trebuie formatata la inceput

| Luci2000 a răspuns:

24H ca sa se foreze, n caz ca nu a fost deja.

| Luci2000 a răspuns:

24H ca sa se formateze, in caz ca nu a fost deja.

| Adeeliiina a răspuns:

Pana iti arata bateria incarcata, poate dura putin sau mult.

| DubstepAndy a răspuns:

24 de ore :*

| ErouL a răspuns:

24 h