| Andreea930 a întrebat:

Mi-am cumpărat un a6 2018, la cât ar trebui să îl bag la încărcat? Când se descarcă de tot sau la 15%?

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Îl încarci când vrei, nu mai sunt telefoane ca acum 15 ani care trebuiesc formatate bateria la ele.

| Andreea930 explică (pentru RobertMoon):

Eu nu vreau să o formatez

| RobertMoon a răspuns (pentru Andreea930):

Stiu, pai asta si zic ca nu are importanta cand il incarci la telefoanele astea noi, dar nu mi-ai inteles raspunsul happy

| Andreea930 explică (pentru RobertMoon):

L-am înțeles, dar am pus întrebarea să văd ce părere are fiecare și cum ar trebui încărcat un telefon corect, ca să nu se strice bateria. Pe acesta nu stau când este la încărcat, îmi este să nu se strice și după să se descarce noaptea singur! Am pățit, am avut un j5 2016 și mai stam pe el și la încărcat și îl băgăm la încărcat și când era descărcat complet și noaptea se mai descărcat singur, și nu mă ținea nici bateria, într un timp îi făcusem respectare cu un program și cred că de aici s-a stricat.

10 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Înainte să scadă sub 20% și il scoți inainte de a ajunge la 90%.
Nu o să poți face asta tot timpul, însă cu cât reușești mai mult, cu atât o să lungești viața bateriei.

| Bogdan70001 a răspuns:

Cand vrei, dar nu peste 20%

| Andreea930 explică (pentru Bogdan70001):

L-am băgat la 2% ieri și l-am lăsat până la 100% și am baterie și azi dacă nu stau mult pe el.

| JustStitch a răspuns:

Il bagi de la 15 % si nu il lasi sa se inchida

| Drîgă_Andrey_2000 a răspuns:

De la 15-% conteaza sa nu se stinga! Funda?

| Mario_Alexandru_1996 a răspuns:

Primele 3 dati il lasi pana se descarca complet, dupa cam de la 10-15, iar ca sa te tina baterie nu lasa la incarcat pana la 100%, cam pana la 97 98%
Funda?

| cfrtobias a răspuns (pentru Mario_Alexandru_1996):

Pai de ce sa nu lase pana la 100% oricum telefon opreste la 100%? si de ce primele 3 dati nu e de ajuns odata?