| anonim_4396 a întrebat:

Bună,
Mi-am pierdut telefonul si aveam cartela de la Orange in el. Am fost la Orange să-mi recuperez numarul de telefon si mi-au spus ca pentru a-mi da o cartela cu nr. meu de telefon, trebuie sa-mi fac un abonament la ei de 6 euro.
A patit cineva asa?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei ca un numar sa fie rezervat pentru tine, atunci trebuie sa fie contractat, nominal.
Cu abonamentul de 6 euro poti vorbi aproape nelimitat in tara, ai si minute internationale, respectiv si un pic de internet.

| Catrice a răspuns:

Dacă ești pe prepay, aia e.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Da, din nefericire asa e. Tu ai avut numarul de telefon respectiv printr-o cartela reincarcabila lunar.
Ei abia asteapta sa aiba cat mai multe persoane abonate la ei pentru ca contractul este pe minim 2 ani cu abonament, si nu poti renunta la ei decat de la expirarea abonamentului, cand, cu cartela esti liber sa te schimbi cand vrei tu, de la o retea la alta, si sa iti schimbi numarul de telefon oricand.

Acum ca s-a intamplat aceasta situatie, fa-ti abonament, dar mai intai, cere informatii despre beneficiile abonamentului de 6 euro, si daca incearca sa te atraga la abonamente cu sume mai mari, raspunda ferm ca nu vrei, au multe tactici.

| SingleForOne a răspuns:

Nu cred că are sens așa ceva, cartela o iei, o activezi în telefon, și încarci numărul, prepay sau abonament.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cand am pierdut cartela Orange am cerut alta si am platit cativa euro.
Mi-au pus cateva intrebari.
Adica cand am incarcat ultima data si ce numere am sunat mai des.
Si am luat alta cartela cu acelasi numar.
Dar, fara sa jignesc pe nimeni, digi sunt cei mai ieftini.

| Dintrebare a răspuns:

Nu esti obligat sa iti faci abonament. Asta o practica a lor, dar e un abuz. La fel se procedeaza si cand se demagnetizeaza cartela sim, iti dau alta. Procedura e sa vor solicita cateva detalii legate de istoricul numarului de telefon si te vor ajuta sa obtii un nou sim cu acelasi numar. Daca nu rezolvi la sediul Orange, poti suna la relatii clienti la ei si explici problema. Daca nu iti doresti abonament, nu te pot ei obliga sa il faci.

| Stelian2015 a răspuns:

Faci daca asa au spus.

| Eibogu a răspuns:

Nu