| valitza123 a întrebat:

Buna. Mi-am scapat telefonul in apa si acum camera din spate are apa inauntru. Exista vreo sansa sa scot apa de acolo fara sa trebuiasca sa-l duc la service? (Camera din spate poate sa faca poze, nu a fost afectata)

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ai auzit de silicagel, folosește-l

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Telefonul trebuie desfacut si aspirat apa numai la servis se poate unde ei au surubelnite pentru toate tipurile de suruburi si au scule de aspirat apa si de uscat cu aer cald placa de baza si piesele afectate.

| Simpatic a răspuns:

De ce fugi de service, acolo ti-l va curata, dai un ban dar poate nu pierzi o functie a camerei.

| valitza123 explică (pentru Simpatic):

Nu e faptul ca vreau sa fug de service pentru ca presupune sa dau bani. Vreau sa incerc sa-mi rezolv greseala.

| cristi202 a răspuns:

Va ieși pe unde a întrat. Doar ca nu sub forma de apa, ci de aburi, prin evaporare. Doar ca va lua ceva mai mult timp.

| Frank51 a răspuns:

Feon 10 minute(cu grijă să nu îl arzi, verifici doar să fie fierbinte), până se evaporă, este recomandat să fie oprit când faci asta.

| NLS a răspuns:

In nici un caz nu se pune in sare (sare+umezeala = coroziune mai mare decat ar provoca doar apa), ci in orez. (Sa il acopere bine, si sa se gaseasca si sub telefon).
Sau silicagel eventual.

PS: pe cat punem pariu ca nu doar camera are apa inauntru, ci tot telefonul?

Am avut asa ceva, un Xperia Z3.
A ajuns la curatat placa de baza la un service in Cluj, plus schimbat bateria.

| wildthing a răspuns:

Stiu ca sarea absoarbe foarte bine apa. Ma gandesc sa incerci sa-l acoperi complet cu sare, dar nu stiu daca nu cumva risti sa-l si zgarie. Nu garantez nimic, nu am auzit nicaieri de metoda asta, e doar ceva ce mi-a venit acum in minte, stiind proprietatile absorbante excelente ale sarii.

| valitza123 explică (pentru wildthing):

Ar fi o idee buna. Ma gandesc totusi ca sunt sanse mai mici sa se zgarie daca e sare fina, desi ar fi sanse mari sa intre sare in difuzor

| wildthing a răspuns (pentru valitza123):

Daca intra, probabil ca sa poate aspira dupa aceea sau eventual poti incerca sa acoperi cu niste vata...insa ideea ar fi ca totusi orificiile sa fie neacoperite ca sa se poata evapora apa ramasa in interior. Sunt insa indecis cu privire la probabilitatea de a se zgaria. Nu stiu daca nu cumva sarea fina l-ar zgaria mai usor decat cea cu granulatie mare.

| Wr3nch a răspuns (pentru valitza123):

Garantia oricum e dusa daca aveai ca isi dau seama daca a intrat apa in el deci nu pierzi nimic la service.

| dinaprilie a răspuns:

Buna, pune-l in bucatarie pe un dulap la inaltime si lasa-l o zi doua. Cu ceva sanse se va evapora si poate sa inceapa sa functioneze din nou.

| ReignForest a răspuns:

Bagă într-o pungă orez și apoi pune telefonul acolo ș lasă-l peste noapte