| Daughter a întrebat:

Oscilez in a-mi lua un telefon de 64gb/128gb/ 256gb. Credeti ca 64 de gb sunt de-ajuns daca vreau vreo 2000-3000 de melodii pe telefon, in jur de 30 de aplicatii si peste 10.000 de poze?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, ti-ar trebui un computer la tine, nu un telefon!
Inca nu s-au inventat telefoanele care sa tina atatea cat vrei tu!
Cred ca tu nu faci diferenta intre un telefon mobil si un computer de birou!
Pe computerul de birou stochezi 10.000 de poze, 20 de aplicatii si cata muzica vrei tu, pe telefon, doar strictul necesar, ca-i TELEFON!

| sierra1 a răspuns:

Ia-ți un card, il pui in telefon și gata - nu e nevoie să dai zeci de mii de lei pe telefon
ex:
https://www.emag.ro/......28-v1231/c

Bula
| Bula a răspuns:

Gandeste-te, ce se va intampla daca ti se strica acel telefon. Pierzi zecile de mii de poze?

| Daughter explică (pentru Bula):

Traiasca cloud-ul

| Bula a răspuns (pentru Daughter):

De-ai sti cati au pierdut tot in cloud, in ceata mare!
Macar cumpara-ti un hard disk extern si pastreaza-ti si acolo o copie.

| CM7YRE a răspuns:

Depinde ce marime au melodiile, pozele, aplicatiile. De exemplu, o melodie standard la 128kb/s are in jur de 1 minute = 1 mb, dar vorbim de mp3, la wma sau alte chestii poate varia, mai ales la 320kbs/s (calitate excelenta) 1 minute ar fi 3 mb. O melodie are in jur de 3 minute deci poti merge pe ideea ca 1 melodie = 10 mb. La 20.000-30.000 pentru melodii ti-ar trebui 20-30 gb. Plus spatiul telefonului, sa mearga, macar 10-20 gb, pentru actulizari de sistem, si aplicatiile acelea, nepunand la socoteala pozele, treci usor de 64. Deci ca si idee, macar 128 gb daca doresti atat de mult.

| Alexuţ02 a răspuns:

Sunt de ajuns și 64 GB, eu am 5000 poze, vreo 30 aplicații ( melodii nu am că ascult pe YT / Soundcloud / Spotify ), și am 27 GB ocupați.

| venividivici2017 a răspuns:

Cu cat ai mai multa memorie interna si RAM, cu atat mai bine.Nu ai de unde sa stii ce o sa se intample.De preferat, alege-ti unul cu posibilitatea de a-i adauga un card, exclus Apple.Sau de ce nu, daca ai bani, poti si un Iphone de 256 GB memorie interna.Eu am unul de 128 GB memorie interna, am foarte multa muzica, aplicatii.Pot sa adaug si card.Dar sunt telefoane precum Note 9 care vine cu 512 GB memorie interna, caruia ii mai poti atasa si un card de 512 GB.Astfel telefonul ajunge la 1 TB memorie interna.Nu iti recomand ceva la 64 GB!

| XYZ02 a răspuns:

Deci depinde, cum ai descris situatia acum nu, 64GB ar fi la limita, daca nu chiar insuficient.
Mergi pe un telefon cu 128GB stocare daca nu doresti sa instalezi card SD(multe telefoane nu prea mai vin cu acest port)
Uite 2 optiuni mai accesibile:
https://www.pcgarage.ro/......sea-black/

https://www.pcgarage.ro/......droid-one/

Xiaomi are camera mult peste Asus(si cand spun mult crede-ma ca e o diferenta destul mare), procesurul mai bun, si memorie ram arhisuficienta(6GB pe Xiaomi si 4GB pe Asus)

Asus are bateria mai mare(5000mAh vs 3000mAh) plus slot SD(dar acum sunt sigur ca nu o sa il folosesti pentru ca 128GB crede-ma ca sunt arhisuficienti, probabil reuseai si cu 64GB, dar poate la limita.

Daca reusesti sa faci un efort pana la Xiaomi ar fi perfect, daca nu si acel Zenfone este satisfacator.

| Wolf4ever a răspuns:

128gb este de ajuns.