| KiraXander a întrebat:

pentru a face update la android de la 4.4.2 la 5.0 este nevoie ca telefonul sa fie rootat?
PS:Am un Samsung galaxy s5.
Daca nu. Merita sa il rootez dupa ce il trec la android 5?

2 răspunsuri:
| OmulSiXPacksSs a răspuns:

Daca iti apare updateul in setari nu ar trebui sa fie o problema il faci si aia e, dar din cate stiu euandroid 5 sau cum ii se mai spune L este doar pe google Nexus 5 (din fabrica facut special pentru el)
dar il poti pune acum depinde, daca vrei si cyanogen mod ar trebui root.In orice caz merita sa faci root chiar daca pierzi garantia pentru ca sti 100 % ca nu se strica cand faci root si in plus ai acces la mult mai multe chesti, gen hackuri la jocuri etc. Rootul la android e ca si jalbreakeul la ios, esential zic eu.
In legatura cu updateul am lasat un linc cu un tutorial destul de util zic eu, daca te-am ajutat nu uita FUNDITA :)
https://www.youtube.com/watch?v=r_ifFnj9tbo

| KiraXander explică (pentru OmulSiXPacksSs):

Exact la linkul ala m-am uitat inainte sa i-ti citesc comentariul.
In concluzie nu trebuie sa il am rootat pentru a face update.Nu? Eu cred ca nu.
Si nu, nu il am in setari update-ul, de accea vreau sa il fac manual cu odin3.
Dupa ce fac update la 5 as dori sa mi-l rootez, si asta este mai greu, sa faci root pe android 5. Oare este posibil?