| anonim_4396 a întrebat:

Poate cineva să-mi explice și mie ce înseamnă acest mesaj și ce trebuie făcut ca sa nu mai apară?

Dispozitivul tău pare să fie rootat, ceea ce îi reduce securitatea și îl face vulnerabil la atacuri. Daca dorești să continui te rugam sa confirmi că îți asumi riscurile.

Acest mesaj mi-a apărut în momentul în care am introdus parola pe mobile banking. Prin urmare am abandonat operațiunea neștiind ce e bine să fac mai departe.

Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NonZarek a răspuns:

Pai zice ca dispozitivul tău e rootat, trebuie sa îl resetezi sau cumperi altul, fiind rootat, nu mai e cum ar fi la siguranță lu Samsung sau Huawei depinde ce tel ai, astfel, poate orice hacker sa pătrundă în telefonul tău f ușor, cu un simplu virus care nici nu l vezi. Eu zic sa nu scrii încă datele bancare pe telefon, au risc sa îți fie infectat telefonul și un virus sa îți fure datele, dacă le fura, ala esti

1 răspuns:
| Bizon95 a răspuns:

Verifica daca intr-adevar e root-at
instaleaza aplicatia "Terminal" de pe google play
intra pe ea si acolo da comanda:
su
daca promptul se schimba din $ in # atunci esti rootat (eventual iti poate apare un dialog in care sa accepti sau nu folosirea root-ului)
ca sa fii sigur, da comanda:
id
daca raspunsul va fi 0 (id-ul de root, e zero) atunci SIGUR ai telefon rootat

din pacate raspunsul cu funda E GRESIT

resetarea telefonului NU v-a sterge binarele de root din cauza ca sunt intr-o zona care nu e stearsa nici macar la hard reset

ca sa scapi de root sunt 2 solutii:
1. (dialogul de mai sus) te duci in programul raspunzator de acceptarea root-ului daca ai unul, daca nu ai atunci instalezi Super SU (tot de pe google play) si din el poti sa stergi root-ul
APOI DAI RESET LA TELEFON, ORICUM, doar ca sa fii sigur
2. solutia mult mai buna, resoftezi telefonul, eventual in meniul de download

TOTUSI, operatiunea de rootare implica efort, asa ca, daca nu l-ai root-at tu, atunci ori ai luat telefonul la mana a doua de la cineva, ori... MUUULT MAI RAU, am auzit de virusi capabili sa rooteze telefonul, si sa se infiga undeva de unde nu mai pot fi scosi nici cu resoftare, asa ca singura solutie e schimbarea placii de baza a telefonului