| ThinkingAt a întrebat:

Bună seara! Am o problemă... Am un telefon Samsung Galaxy S4 cu cartelă SIM reîncărcabilă cu 5 euro (am reîncărcat-o acum 2 săptămâni, aproximativ). Problema este că, după ce am pus o cartelă Orange tot reîncărcabilă în telefon, aceasta nu a mers deloc, am pus înapoi cartela Vodafone, îmi scrie "Nicio cartela SIM". Nu pot să sun pe nimeni, să trimit mesaj și nici să fiu sunată sau să primesc mesaje. Atunci când sun îmi apare "Apelul nu este inițiat", iar apoi "Neînregistrat în rețea." Țin să menționez că am introdus această cartelă și în alt telefon și totul a fost bine.
Va multumesc anticipat!
P.S: Telefonul este cumpărat de o lună și nu este pe abonament.

5 răspunsuri:
| presus a răspuns:

Salut! Daca cartelele tale Micro-SIM (Orange/Vodafone) sunt taiate bine si zici ca au functionat, eu cred ca are probleme cu semnalul. Daca nu asta e problema, du-te cu el la reparat.

| ThinkingAt explică (pentru presus):

Si daca ar fi o problema cu semnalul, ce ar fi de facut? Deja de o zi nu merge. Pana ieri nu am avut probleme deloc.

| presus a răspuns (pentru ThinkingAt):

Pai, daca e o problema cu semnalul te poti duce la cineva care repara telefoane nu stiu cat o sa te coste... depinde de telefon. Daca ai garantie o sa ti-l faca gratuit acolo de unde l-ai cumparat. Sau mai e o posibilitate, poate are probleme cu softwarul.

| Gunoi a răspuns:

Telefonul are micro-SIM trebuie ajustată tăiată cartela de cineva specializat pentru ca să fie acceptată de telefon
Mult succes!

| ThinkingAt explică (pentru Gunoi):

Cartela Vodafone a mers o lună și ceva, abia după ce am introdus cartela Orange și am schimbat-o înapoi cu cea de Vodafone, nu a mai mers. Nu înțeleg de ce. A fost tăiată de când am cumpărat telefonul și am introdus-o în ea, căci altfel nu ar fi mers cu cartela așa.