| FonAfon a întrebat:

Bună seara! Ce părere aveți despre antenele 5G?

153 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai umple TPU de rahat si nu mai manca ca.cat cu lopata.
5g e i. Implementat si SUA, Australia, Corea de sud, Italia, Franta, UK, Polonia, Africa de sud.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru suntserios):

Ce ar fi sa nu mai mananci tu rahat cu bena de la excavator? Tu ai idee care este cauza reala a implementarii 5G? Daca nu stii atunci intreaba Israel, Germania si Belgia ca oricum experimente se fac si pe americani si nu de acum. Tu ai innebunit de atata TPU si mai du-te unde stiu eu, ca esti mult prea nesimtit. Te-am blocat data trecuta dar se pare ca TPU ti-a dat permisia sa umbli de capul tau pe aici si sa jignesti pe cine vrei fara sa fii penalizat si atentionat. Du-te in junga unde ti-e locul.

| FonAfon explică (pentru suntserios):

Știu asta. Iar faptul că 5G este implementat în alte țări înseamnă că e sănătos, nu? Faptul că este aprobat de autorități îl face sănătos?
Dacă vrei să te uiți unde se află 5G: https://www.speedtest.net/ookla-5g-map

suntserios
| suntserios a răspuns:

Usurel nu te infuria, nu ti am cerut tie nimic, oricum nu ai nici tu un asemenea articol.

PS. @GabiDumistrecu a zis Soros ca am postat destul azi si ne da banii, putem sa ne oprim happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Hai mah, ne oprim? Ca e super-cald afara si chiar prindea bine sa mai facem oleaca de activitate telectuala. Auzi tu, YouTube geme de studii! Ca aia care povesteau pe YT de cum ne baga astia cipuri si o sa trebuiasca sa acceptam PECETEA FIAREI! Eh, Catalin, nimic despre cipuri? Nu fugim in munti sa scapam de Uciga-l Toaca? P.S. Amuzant nu - "spune clar ca poti sa" e la fel cu "Masinile sunt periculoase. E clar ca poti sa faci accident." sau "Mincarea e periculoasa. E clar ca poti sa te inneci si daca nu stie vreunul de pe linga tine manevra Heimmlich, crapi."

| Cosmin86 a răspuns:

Tu ai 12 clase, nu?

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru Cosmin86):

Te-ai gasit sa ma inveti de 5G?

| Cosmin86 a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Tinand cont ca interactionez aproape zilnic cu 5G, de peste 6 luni, s-ar putea sa stiu "putin" mai mult decat tine, care vorbesti cu "oameni de stiinta" si te uiti pe Youtube.

Ce studii ai?

| Cosmin86 a răspuns:

Deci n-ai studii laughing))

| Cosmin86 a răspuns:

Pai cand ti-am adus argumente ai inceput sa ma injuri cu "Piei satana" si apoi te enervezi cand esti injurat inapoi

Mai bine ramai la pariuri sportive, ca toti cocalarii. Tu crezi in "ocula mondiala" (probabil si in mos craciun), esti anti-5G (deci anti progres), eviti sa spui ce studii ai (probabil munca pe santier + pariuri sportive) si zici de altii.

REPET: asa au facut oamenii si la 3G si la 4G, cu cretinitati gen "oculta mondiala" si alte balarii, la fel o sa faca si la 6G si la 7G.

5G e complet inofensiv, doar RETARDATII cu 12 clase care cred in teorii conspirationiste pot zice ceva de rau.

Avem deja 5G in Romania, in Cluj e de anul trecut. Nu s-a intampla nimic si nu se intampla nimic.

Nu te mai da asa in spectacol.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Coronavirusul a intrat in tara pe la CLuj tocmai fiindca acolo e 5g

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tu esti cumva tot Catalin sau te-ai gindit sa dai funda celui care va debita cele mai absurde enormitati? https://www.gadget.ro/......-fizician/

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Gabi D., Nu veni cu minciuni aici ca impresionezi si iti spun si de ce. In Israel, Belgia, Germania, Noua Zeelanda etc... 5G a fost interzis. Oare de ce? Ai impresia ca Israel sau Germania sunt neica nimeni si nu stiu ce face? Oamenii de stiinta au vorbit despre pericolul 5G, iar tu ( un necunoscator ) esti mai inteligent decat ei? Sa fim seriosi. Apropo, alta treaba nu aveam decat sa am doua conturi pe TPU. Te intreb eu ceva. Lucrezi cumva la o firma de telefonie mobila? si din cauza asta vii cu minciuni pe aici?

| FonAfon explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu mă cheamă Catalin. Documentează-te despre 5G. Chiar crezi că tehnologia 5G este sănătoasă?

| UnderVoltage a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Nu problemele cu sanatatea au facut aceste tari sa renunte la reteaua 5G problema a fost scandalul cu Huawei care produce antenele 5G.
Totul datorita unor speculatii ca ar colecta date pentru guvernul chinez, lucru care nu a fost demonstrat nici pana azi.

| FonAfon explică (pentru UnderVoltage):

Există oamenii care știu că tehnologia wireless este nesănătoasă dinainte de apariția tehnologiei 5G. Nu doar tehnologia 5G este nesănătoasă.

| UnderVoltage a răspuns (pentru FonAfon):

Https://www.who.int/peh-emf/about/WhatisEMF/en/index1.html
Daca nu asi sti concret ce vorbesc nu asi comenta.
Nu exista dovezi clare care sa atribuie boli radiatiilor electromagnetice de zi cu zi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Esti bolnav la cap. Nu, nu lucrez la nici o firma de telefonie mobila, ci la un site pe felia asta foarte mare de pe afara. Ai habar cum functioneaza o antena 5G si modul in care emite? Vezi ca si UnderVoltage are un raspuns foarte competent. Dar nah... autismul e provocat de vaccinuri si reptilienii sunt pretutindeni, nu? Poate eu si cu UnderVoltage sintem reptilieni si te vom minca la noapte, dupa care te vom inlocui cu o clona din rindurile noastre...
Tarile care au banat 5G-ul momentan au facut-o din considerente de securitate, majoritatea tehnologiei venind de la Huawei. In momentul de fata inca nu e nevoie de 5G, dar in vreo 5 ani maxim va fi indispensabil. P.S. Toata tehnologia e nesanatoasa. Ce cauti pe net? Hai, fuga in pestera!

| FonAfon explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu toată tehnologia e nesănătoasă. Iar dacă tu consideri că toată tehnologia e nesănătoasă, atunci spui în mod indirect că îți faci singur/singură rău.

| UnderVoltage a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

XDDDDD
Multumesc de sustinere.

| FonAfon explică (pentru GabiDumitrescu):

Te rog să nu clasifici părerile altor oameni ca „enormitati absurde".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FonAfon):

In momentul in care asta sunt, le clasific ca atare. Si daca tot ti-am raspuns tie, sa ii raspund si geamanului tau: Catalin, puisor, nu mai am ce prosti la tine. Nu trebuie' sa ma asculti pe mine, mai baga o fisa cu elitele care vor sa ne decimeze si companiile lacome de telefonie care vor sa isi omoare clientii. Ca asa e si normal - in loc sa iei abonamente de la clienti pana la adinci batrineti, te apuci sa ii omori. Logica de fier!

| FonAfon explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu sunt lucruri absurde. Iar Catalin nu este geamănul meu. Există mai mulți oameni care cred că tehnologia 5G este nocivă.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FonAfon):

Exista si destui mono-sinaptici care cred ca pamintul e plat. Si aia la fel de imuni la logica ca si voi.

| FonAfon explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu nu am pus nicio întrebare despre „elite care vor să ne decimeze" și nici despre „companii lacome de telefonie care vor să își omoare clienții".

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce studii mai? Cind au avut aia timp sa faca studii IN CONDITII REALE DE UTILIZARE? Majoritatea sunt studii teoretice. Iar voi nu faceti deloc diferenta intre "ar putea cauza" sau "cauzeaza". Asa de exemplu la medicamente ai efecte secundare "frecvente" care se considera cand apar cu o incidenta de vreo 10%. Aici e o combinatie de daca si cu parca... Mincati 100% bio, organic, si proaspat? Nu aveti nici un stres? Respirati aer pur de munte 24/24? Fix 5G-ul despre care HABAR NU AVETI cum functioneaza o sa va imbolnaveasca de cancer!
Vezi colegul Rouyou... si asta e angajat al vreunei companii mobile, nu?
P.S. Fiindca vad ca persistati in prostie. Pe scurt - 3G si 4G emit non-stop, multidirectional, la intensitate maxima. 5G emite intermitent, focusat. Voi unde traiti, in virf de munte? Daca nu, ce faceti cu toate routerele din vecini?

| FonAfon explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu sunt de acord cu routere-le Wi-Fi. Și știu că nici tehnologiile 3G și 4G nu sunt sănătoase. Păcat că ți se pare că persistăm în prostie. Dacă vrei, poți să te expui câțiva ani non-stop în 5G.

| Mayar a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu toti traiesc la bloc. Si da, e bine ca ai punctat si problema cu routerele, si ele emit radiatii ce afecteaza organismul. Vezi ca totusi stii cate ceva?winking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mayar):

Orice afecteaza organismul. Pozitiv sau negativ. Ideea e ca organismul are capacitati extraordinare de regenerare. Vezi gigelul ala care a fost in Hiroshima cand au dat americanii bomba, dupa aia s-a dus la Nagasaki si a prins-o si pe aia. Guess what? Omu' a trait mult si bine dupa aia! https://www.history.com/news/the-man-who-survived-two-atomic-bombs

| Mayar a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Exceptia intareste regulawinking

| GabiDumitrescu a răspuns:

CARE TOATE STUDIILE? Esti patetic. Au fost facute studii serioase cu 3G si 4G, ai clipul ala foarte clar al profului de fizica, tu bati cimpii cu reptilienii si calaii omenirii...

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Du te si învață ti cainele sa comande mancare online. Ai sanse mai mari decat sa scoti ceva logic de la papanasul ala de catalinvictor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

E amuzant omu', dar macar a nimerit aia cu celulele canceroase. Nah, nu a fost vreun studiu anume, ci mai toate cercetarile in domeniu au ajuns la concluzia ca orice om are un anume procent de celule care o iau razna. Cind numarul ala e mai mare, atunci ajungi la cancer-cancer. E totusi foarte amuzant cum se tot bat ei cu pumnul in piept ca studii care 5G nu-stiu-ce cand nici macar nu au avut la dispozitie echipamente comerciale 5G care vor fi folosite pentru implementarea in teren a tehnologiei. Si ca sa incheiem cu inca un link, ca tot astepti mult si bine de la FonAfon: https://www.howtogeek.com/......sks-of-5g/

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu astept.
Nu se poate face de cacao pana la capat nu? Daca el zice ca are studii stiintifice serioase ii dam sansa sa le impartaseasca cu noi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Ai vazut ce studii serioase a impartasit pana acum. De-alde ortodox.ro si de-astea...

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu inca astept.

@FonAfon, ai un articol decent nu? Doar nu vrei sa te faci de cacao pana la capat nu?

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu nu bat campii cu reptilienii. I-am raspuns celui care bate campii cu reptilienii iar patetic esti tu. Cauta pe google si pe Youtube materiale si ai sa vezi experti cum vorbesc despre 5G. Telefoanele mobile sunt periculoase inca de la infiintare si iti spune clar ca poti sa faci cancer la ureche si sa nu dormi cu telefoanele langa tine ci sa le lasi in alta camera. Aici vorbesc de cele vechi dar 3G, 4, si mai ales 5G sunt din ce in ce mai periculoase iar tu un neica nimeni ai un tupeu fantastic de a te contrazice. Tu esti un neica nimeni si nu o sa-ti mai raspund ca nu vreau sa pierd timpul cu unu ca tine care mine de stinge si lucreaza la o firma de telefonie mobila.

| FonAfon explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu eu am trimis link-ul de la ortodoxinfo.ro.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FonAfon):

Da, tu ai trimis de pe Newswars.

| suntserios a răspuns (pentru FonAfon):

Da da, nu tu ai trimis de pe ortodox.
Trimite acum ce tot iti spun sa trimiti de 2 zile?
Ai sau nu ai un asemenea link?
Zi scurt si la obiect sa incheiem discutia.

| FonAfon explică (pentru suntserios):

Surse online sunt, doar să nu vrei și nu le vezi. Știu că nimic nu te convinge, vezi-ți liniștit de viață. Poți oricând încerca să stai în brațe cu un cuptor cu microunde în funcțiune, cu ușa puțin slăbită. (Nu faceți asta!)

| suntserios a răspuns (pentru FonAfon):

Lucrurile sunt simple. Alb pe negru. Dai link catre niste studii concrete semnate de niste oameni in domeniu sau consemnam ca mananci rahat.
Atat de simplu, un link si ne inchizi gura. 1 studiu medical intr o publicatie de profil. Atat e nevoie ca sa iti sustii toata polemica. 1 studiu. UNUL. UNO. ONE. Astept...

| suntserios a răspuns (pentru FonAfon):

Sa vina link ul zic. Poate azi e ziua in care ne demostrezi totusi ca nu mananci rahat.

| FonAfon explică (pentru suntserios):

Așteaptă mult și bine. Documentează-te singur.

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Bai, nu va mai puneti mintea cu ei, e absurd sa pierdeti atata timp scriindu-le lor, altii chiar au nevoie de raspunsuri serioase.

| Celcestietot a răspuns:

O parere buna.

| FonAfon explică (pentru Celcestietot):

De ce? Consideri că tehnologia 5G va aduce beneficii?

| Celcestietot a răspuns (pentru FonAfon):

Da. Cu cat este mai mare viteza (pe telefoane), cu atat mai bine. Ce ar fi rau in asta oare? Pai ni se incarca mesajele mai repede, cautarile pe google, Youtube etc, ni se descarca aplicatiile mai repede s-a.m.d. Daca vezi ceva rau in asta, poti sa-mi spui. Eu nu vad nimic rau in asta.

| FonAfon explică (pentru Celcestietot):

Crezi că tehnologia 5G este sănătoasă pentru ființe?

| Celcestietot a răspuns (pentru FonAfon):

Hai ca am citit acum despre ea si am aflat ca nu ar fi sanatoasa datorita frecventelor s-a.m.d. Dar pentru restul spuselor de mine ar fi buna. Din moment ce ne afecteaza sanatatea, aceasta nu ar trebui sa fie pusa in functiune. Sa cream ceva mai sigur care nu ne afecteaza asa de mult si dupa mai vedem. Parerea mea happy.

| Celcestietot a răspuns:

Dar ultimul meu raspuns cu privire la intrebarea principala nu l-ai vazut?

| Mayar a răspuns (pentru Celcestietot):

L-am vazut pe primul. o sa le citesc pe toate si revin...

| Celcestietot a răspuns (pentru Mayar):

Ok.

| UnderVoltage a răspuns (pentru Mayar):

Https://cancer-code-europe.iarc.fr/......tii-exista
Scrie clar ca radiatiile electromagnetice (neionizante) nu produc cancer.
Va rog sa studiati mai bine problema radiatilor electromagnetice utilizate in tehnologie 5G, nu sa venit aici cu raspusuri din auzite sau de pe nu stiu ce site dubios ce lupta impotriva 5G cu afirmatii mincionase.
Cauta si singur efectele radiatiilor electromagnetice si ai sa vezi.

| Frank51 a răspuns:

Te omoara, cu sape cu cazmale, cu sprai, cu de alea de te corenteaza.

| LPCTSTR a răspuns:

LMFAO atata prostie intr-o singura postare.
Macar documenteaza-te inainte sa scoti imbecilisme pe gurawinking

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu acum serios tu te auzi ce spui? Eu lucrez unde lucrez... si stiu foarte bine ce vorbesc, dar nu am putere sa fac nimic. Ai idee macar ce inseamna 5G si cum a fost montat numai noaptea ca hotii? de ce au procedat asa daca nu e periculos? ar fi putut foarte bine sa-l monteze ziua nu-i asa? de ce nu au facut-o? stati in casa cu minciuna COVID 19 sa faca ei ceea ce au facut... iar daca tu chiar crezi ca nu stiu ce vorbesc atunci vei vedea asta in cativa ani si te vei convinge singur, fiindca eu stiu foarte bine ca am dreptate 100%. Asteapta 2-3 ani si vei pricepe multe.

| LPCTSTR a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Sa nu te mai prind cu mizeriile astea conspirationiste, asta este primul avertisment.

Iti spun nu numai eu, ci si altii, ca informatia pe care o posezi este absolut gresita.
Instalatiile, nu stiu unde zici tu ca le-au montat, sunt montate in general noaptea pentru ca 1. atunci sunt foarte putini utilizatori pe care sa ii deranjeze cat timp fac modificari la retea si 2. nu sunt omeni multi care sa solicite reteaua, astfel ca retelistii sa se asigure ca reteaua va lucra in conditii optime si ca totul functioneaza asa cum trebuie, facand testele de rigoare... Logic!

Revenind la avertisment, am contactat moderatorii. Daca mai continui sa sustii conspiratia si sa abordezi intr-un mod rau comunitatea, voi fi silit sa te raportez pentru a-ti fi inchis contul. Sa nu zici ca iti este inchis fara motiv, pentru ca sunt motive, dintre care doua destul de evidente: imprastierea informatiilor eronate si limbajul abordat.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Eu am vorbit intotdeauna frumos, iar daca am fost jignit & injurat am raspuns intr-un mod cat de cat mai frumos decat cei care au procedat asa urat. Eu nu instig pe nimeni, iar daca stai bine sa te uiti ai sa observi faptul ca eu abia scriu cateva comentarii la cateva luni de zile. Nu sunt aici sa comentez prea mult, iar ceea ce mi-ai scris in legatura cu 5G este gresit ( nu stiu unde ai citit asemenea minciuni ) si repet vei vedea asta in 2-3 ani. Eu nu am vorbesc cu moderatorii dar am sa contactez administratorul pe care il cunosc si voi spune ca sunt abuzat in site-ul lui si mi-au fost sterse raspunsuri reale. Eu am raportat un gunoi care trebuia pedepsit si nu era necesar sa-mi stergi raspunsurile bune, fiindca nu m-am nascut ieri ca nu stiu multe lucruri. Un editor trebuie sa ramana neutru, nu sa stearga comentarii la care nu stie raspunsurile. Am putea comenta multe dar vei vedea in viitorul apropiat cat de multa dreptate am.

| LPCTSTR a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Tu habar n-ai ce-i 5G si-mi indrugi ca vad in 2-3 ani.
Ce-am sa vad omule? Aceeasi depravati social pupatori de moaste si cersetori de ajutor social? Aceeasi corupti si aceeasi imbecili manipulatori? Aceeasi saraci si neindreptatiti social si moral? Aceeasi incalzire globala cauzata de gunoaiele aruncate aiurea? Aceeasi puradei terminati de viata? Aceeasi paraziti?

Tehnologia se schimba din bine in mai bine, util in mai util, oamenii nu. Considera mai intai ca oamenii sunt problema, nu tehnologia.

Atunci, daca nu exista corelatie intre montarea antenelor si mentenanta sigura, care este motivul? Ce se vrea?
Crezi ca guvernul vrea sa te controleze? Vrea sa-ti stie mesajele de pe Facebook?

Omule, munca costa bani reali, oriunde s-ar face asta; nimeni nu da doi bani pe tinewinking nici pe mine, stai calm.

| Ineys a răspuns:

Si crezi ca 4G e mai "sanatoasa"? 3G? Cuptoru cu microunde?
Explica si mie te rog diferenta dintre tehnologia 4G si cea 5G si cum cea 5G ne afecteaza mai mult.

| Mayar a răspuns:

5G = abonament la cancer + altele (de exemplu la femei insarcinate)

Dar poti cauta, citi si vizualiza si tu documentarii pe treaba asta, asa cum am facut si eu. Studii de la diverse universitati si centre de cercetare si vezi acolo clar ce si cum sta treaba. Trebuie sa te indoiesti de aproape tot (nu de Dumnezeu) si sa inveti, sa cauti, sa stii, ca sa poti trage concluzii singur, folosindu-ti mintea si logica, nu idei preluate de la altii. Asta zic pe viitor. E foarte bine ca te preocupa acest aspect. Ma gandam cu indignare ca nimeni nu s-a deranjat sa afle cat de periculoase sunt radiatiile generate de 5G si ce se intampla cu organismul, dar uite ca totusi mai este speranta. happy

| FonAfon explică (pentru Mayar):

Știam înainte să întreb că tehnologia 5G este periculoasă. Mulțumesc!

| Mayar a răspuns (pentru FonAfon):

Foarte bine. Te felicit inca o data!
Chiar ma bucur foarte mult ca mai vad persoane preocupate de viitor, nu doar de moment, de 'aici si acum'. Chiar daca suntem putini preocupati, tot suntem. E mai bine decat nimic.

Am fost anul trecut la o discutie, mai degraba prezentare Nokia cu privire la faptul ca vor evolua si in prtea de 5G, radiatii la fiecare stalp. Le-am spus despre faptul ca 5G afecteaza corpul uman cat se poate de serios, insa au fost extrem de... prosti: mi-au spus ca daca ar fi, nu ar lucra ei insisi acolo in laboratoare cu asa ceva. Si ca nu au patit nimic. 5G nu afecteaza in secunda urmatoare, dar ei nu au vrut sa inteleaga treaba asta, nici faptul ca organismul e grav afectat in timp. Degeaba, erau ca niste fanatici, aproape mandrindu-se cu prostia lor... Si treaba asta va fi na nivel mondial, pentru ca echipele de la Nokia si din alte locatii, nu doar Romania, nu acorda importanta efectelor pe care le are 5G asupra organismului.
Dar de ce? La noi stim ca medicii mai mult te omoara decat te salveaza, dar ma refer in Germania si alte tari civilizate, preocupate prin lege si de efectele asupra sanatatii... Nu mi-am dat seama/nu am gasit inca motivul pentru care ignora un asemena aspect...

| FonAfon explică (pentru Mayar):

Vezi asta: https://www.speedtest.net/ookla-5g-map
Păcat. 6 Digi, 3 Vodafone, 1 Orange.

| Mayar a răspuns (pentru FonAfon):

Deja a inceput! I don't want to see

| FonAfon explică (pentru Mayar):

Știu. Dar sunt doar 10. Deocamdată.

| FonAfon explică (pentru Mayar):

Și dacă vrei să vezi și/sau să comentezi reclamele dăunătoare Vodafone: https://www.youtube.com/user/vodafonebuzz/videos

Dacă comentezi, verifică să nu-ți șteargă comentariul.

| Mayar a răspuns:

Sigurat lucreaza la o firma de telefonie...
am avut si eu discutii cu cei de la Nokia in cadrul unei prezentari si au raspuns destul de asemanator cu el thinking

| Superior a răspuns:

Un raspuns pertinent.
Totodata, aceasta tehnologie va duce omenirea in epoca robotilor, lucru care nu va fi bun deloc.

| mudokins78 a răspuns:

Desi e periculos pentru fiintele vi, 5g nu este implementat special pentru noi! este implementat pentru ei,(barosanii) ca sa te poata urmari in timp real. Cred ca totul tine de spionaj, cu cat creste numarul de locuitori creste cu atat mai greu le este sa tina evidenta. nu uitati ce se intampla in China cu punctajul acordat cetatenilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antenele 5G sunt suficient de puternice incat sa transmita net cu viteze de pana la 10Gbps. Acest lucru inseamna ca in sfarsit telefoanele vor ajunge la viteze decente, viteze pe care PC-urile le aveau inca de acum 10 ani.

| FonAfon explică (pentru anonim_4396):

Ești nemulțumit de viteza Internet-ului de pe telefon?

| anonim_4396 a răspuns (pentru FonAfon):

Normal ca da. Desi am 4G, nu ating vitezele uriase pe care le ating pe PC. Deci un backup al pozelor si al video-urilor dureaza mult mai mult pe telefon.

| FonAfon explică (pentru anonim_4396):

Și chiar vrei să îți distrugi sănătatea pentru Internet mai rapid?

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Avand in vedere ca distruge organismul in timp, trebuie sa se gaseasca alta cale. Sau esti dispus sa ai o viata scurta ce devine dureroasa doar pentru a avea viteza de internet mai mare folosind aceasta metoda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru FonAfon):

Ai dovezi cum ca o conexiune 5G ar distruge sanatatea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru FonAfon):

Alea sunt site-uri fake news aka 'de propaganda'. Data viitoare vino cu site-uri de la fizicieni sau doctori, nu de la bloggeri de 13 ani. Asa pot scrie si eu pe un blog de doi bani ca faci cancer de la nasterea de copii. Are vreo valoare? Nu! La fel si mizeriile tale de linkuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cel puțin sunt ucrainean happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sexy.

| FonAfon explică:

Eu cred că trebuie să-l bagi în seamă, pentru că s-ar putea ca în viitor să devină client 5G Digi/Orange/Vodafone.

| UnderVoltage a răspuns:

Daca nu ai habar de domeniu si despre cum functioneza antenele 5G iti recomand sa te abtii din a comenta doar din spusele unor persoane neinforamte, in primul rand vorbim de frecvente mult mai joase fata de cele ionizante care produc cancerul (spre de exemplu ami multe sanse ai sa faci cancer stand la soare din cauza radiatiilor inonizante), in al doilea rand energia transmisa este foarte mica undeva la 10 miliwatts care sunt insuficienti sa iti prejeasca creierul, doar sa presupunem mai multa radiatie de aceeasi frecventa poti primi stand langa un cuptor cu microunde, doar ca la un cuptor cu microunde vorbim de radiate de sute W care agita moleculele de apa din mancare facandule sa se incalzeasca. Plus ca cantitatea de energie transimsa de reteaua 5G chiar daca sa spunem ca ar fi focusata direct in creier tot nu prea ar fi suficient sa iti prajeasca creierul datorita sistemului circulator care este si un bun conductor de caldura.
Urasc cand oameni vorbesc in necunostinta de cauza sau pe baza unor speculatii nefondate daca vrei sa te convingi ca nu vorbim de radiatii cu potential cancerigen poti cauta pe google si vezi care sunt radiatiile ionizante.
PS: Reteaua 5G foloseste frecventa de 6 GHz iar lumina vizibia se afla undeva la 1000THz tinand cont ca 1THz=1000GHz.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru UnderVoltage):

UnderVoltage, esti mai informat decat tarile care au refuzat 5G? Tu chiar crezi ca ma impresionezi cu ceva? Eu am incredere in cei care au refuzat tehnologia asta si te intreb ceva. De ce multe antene sunt ascunse in copaci falsi? Poti sa-mi spui si mie?

| FonAfon explică (pentru UnderVoltage):

Chiar vrei să testezi pe tine tehnologia 5G? Dar nu câteva minute, ci câțiva ani...

| UnderVoltage a răspuns (pentru FonAfon):

In primul rand acelasi nivel de energie este transims de routerele wifi care folosesc reteaua de 5GHz diferenta fiind ca 5G foloseste 6GHz iar semnanul este focusat in mai multe zone pentru a putea mari distanta de transmisie.

| FonAfon explică (pentru UnderVoltage):

Păcat pentru oamenii care stau în 5G...

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru UnderVoltage):

Undervoltage, lucrezi si tu tot la o firma de telefonie?

| UnderVoltage a răspuns (pentru FonAfon):

Https://i.imgur.com/KCMPRkJ.png
Uite o minciuna imensa, radiatiile non ionizante nu influienteaza ADN-ul, nu cred ca antenele imprastie materiale radiocative (ex: incidentul de la Cernobil care aimrastiat tone de materiale radioactive in atmosfera) daca o sa cauti mai adanc ai sa observi ca multe stiri de acolo se contrazic unel; e pe altele, si daca ai buna vointa sa cauti in carti nu pe internet despre radiatiile electromagnetice ai sa ramai surprins cate minciuni sunt promovate in mediul online.

| FonAfon explică (pentru UnderVoltage):

Sper că ești pregătit să vezi ce vei păți după ani de stat în 5G.

| UnderVoltage a răspuns (pentru UnderVoltage):

Https://www.bbc.com/news/world-europe-48616174
Sursa mult mai de incredere site cu renume nu risca sa puna informatii false doare pentru a speria pe cei creduli.

| UnderVoltage a răspuns (pentru FonAfon):

Fratele meu cand ai sa ai ani de studiat tot ce tine de radiatii, elctrica, biologie, chimie sa ma anunti.

| UnderVoltage a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Nu nu lucrez dar cel mai probabil in cativa ani o sa lucrez in cercetare, motiv pentru care in loc sa stau sa citesc toate stirile idioate de pe internet caut ceva in domeniul stiintei.
PS: Lucrurile de genul tin mintea mult mai sanatoasa decat statul pe Facebook si Instagram.

| FonAfon explică (pentru UnderVoltage):

De unde știi ce studii am?

| FonAfon explică (pentru UnderVoltage):

Și te rog să nu-mi spui „frate" și să pui virgulă în cazul vocativ.

| FonAfon explică (pentru UnderVoltage):

De unde știi că folosește Instagram sau Facebook? Nu toată lumea folosește aceste rețele de socializare.

| FonAfon explică (pentru CatalinVictor1985):

Probabil ca să nu le observăm.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

În unele țări e banat Donald Duck pentru că nu poartă pantaloni.

| UnderVoltage a răspuns:

Fratele meu cancerul este provocat de radiatii Ionizante nu de cele nonionizante cum sunt cele electromagnetice.
Cand o sa ai studii superioare in domeniu sa vii cu afirmatii de genul. Mai multe sanse sa faci cancer sunt de la lumina pein faptul ca lumina are o frecventa mult mai mare.
https://www.ietbuildinghealth.com/images/emf_1.jpg

| Mayar a răspuns (pentru UnderVoltage):

Stiu mai multe despre radiatii decat ai putea crede vreodata big grin Dar e amuzant sa vad cum faci pe desteptul

| UnderVoltage a răspuns:

Ce iubesc efectul de turma dat de teama de cancer oferita de 5G
Recomand retragerea in padure undeva ingropat ca na si lumina apartine spectrului electromagnetic si na provoaca cancer.
Am ramas dezamagit de specia umana si lipsa sa de sete de cunoastere, mai degraba iau de bun tot ce citesc si aud decat sa cercetez.

| FonAfon explică (pentru UnderVoltage):

În studiile acestea se explică de ce radiația electromagnetică naturală nu are efectele dăunătoare ale radiației electromagnetice artificiale.

https://www.nature.com/articles/srep14914
https://www.stopumts.nl/pdf/Man-made%20and%20Natural%20EMF%20EMR.pdf

În esență, cam asta e ideea:
*All types of man-made EMFs/EMR - in contrast to natural EMFs/EMR - are polarized. Polarized EMFs/EMR can have increased biological activity, due to: 1) Ability to produce constructive interference effects and amplify their intensities at many locations. 2) Ability to force all charged/polar molecules and especially free ions within and around all living cells to oscillate on parallel planes and in phase with the applied polarized field. Such ionic forced-oscillations exert additive electrostatic forces on the sensors of cell membrane electro-sensitive ion channels, resulting in their irregular gating and consequent disruption of the cell’s electrochemical balance. These features render man-made EMFs/EMR more bioactive than natural non-ionizing EMFs/EMR. This explains the increasing number of biological effects discovered during the past few decades to be induced by man-made EMFs, in contrast to natural EMFs in the terrestrial environment which have always been present throughout evolution, although human exposure to the latter ones is normally of significantly higher intensities/energy and longer durations.

* 1. The man-made LF EMF and RF EMF/radiation yield macroscopic field strengths, while the field strength of the natural EMR is equal to zero at all frequencies, and
2. The man-made LF magnetic fields and RF EMF penetrate into our body and the RF EMF are largely absorbed there, while most of the natural EMR from the sun does not penetrate through our skin.
The man-made EMF thus induce currents, resonant interactions and interferences – involving charged and polar particles and surfaces and magnetic particles - in our body. These interactions and the absorption can lead to harmful biological processes and to interference with the biological processes already going on.
The natural EMR, although having a much higher intensity, does not have any effect inside. Most of it does not penetrate our skin and the part that penetrates has field strengths equal to zero and therefore does not exert any force.
Dar ai dreptate cu efectul de turmă. E puternic, mai ales în tabăra ce militează pentru 5G și vrea în continuare să doarmă liniștită.

| FonAfon explică (pentru GabiDumitrescu):

Chiar vrei să te avânți în 5G pe baza unui articol?

| FonAfon explică (pentru GabiDumitrescu):

Și nu mi se pare de râs.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FonAfon):

E "un articol" care citeaza o gasca de studii serioase, nu bazaconii. Hai sa iti dau cu linguritza:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10319725?dopt=AbstractPlus
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20483835
http://www.bmj.com/content/343/bmj.d6387
http://www.cancer.gov/news-events/press-releases/2012/GliomaCellPhoneUse
http://aje.oxfordjournals.org/content/163/6/512
Si la piece de resistance: "Yet despite the sincerity of these beliefs and the discomfort experienced by sufferers, the inescapable reality is that there is zero evidence supporting their position. In provocation trials, sufferers have been completely unable to identify when sources of EMR are present. Subjects also reported negative effects even when exposed to fake EM sources. These results have been replicated in a number of trials, strongly suggesting that the illness sufferers feel is psychological rather than physical, and that for some the belief one is allergic to EM radiation is enough to trigger an unpleasant psychosomatic reaction."

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FonAfon):

Ba e de ris, ca doar nu o sa pling de cita prostie si ignoranta vad in jur.

| suntserios a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Cum ma sa argumentezi despre 5G cu site uri precum ortodox.info. Cum ma? Loool, chiar nu ma mai chinui cu tine. Ori nu poți gandi, ori esti un troll profi, din ala de ia bani de la Sputnik sa scrie rahaturi. Mai bine imi pierd timpul de pe TPU raspunzand la intrebari despre penis ca valoreaza mai mult decat teoriile tale ieftine.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru suntserios):

Du-te si cerceteaza si ai sa afli ca acel site e mult mai bun decat ziarele propagandistice mincinoase ale stapanilor tai. Apropo de ce Israel a refuzat tehnologia asta? Sau capitala UE? sau restul? esti un naiv de nimic care are impresia ca aceasta tehnologie e foarte buna. Telefoanele nu erau bune nici acum 20 de ani, ma nimicule iar cu timpul ajungi saa le simti radiatiile nocive pentru sanatate. Acest lucru se vede foarte bine si multa lume chiar daca are scoala nu mai judeca logic exact din cauza telefoanelor care cu timpul au devenit 3G si 4G. Acum cu implementarea 5G o sa fie ca cireasa pe tort si o sa ajungem sa murim pe capete. Habar nu ai de capul tau. Esti asa de neinformat incat citesti numai manipulari si ajungi sa crezi in ele exact cum pupatorii de moaste cred in biserica.

| suntserios a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Foarte bun site ul tau ortodox doar ca Israel implementeaza 5G

https://www.reuters.com/......SKCN1U90C4

Uuu si ca sa vezi, si Germania

https://www.profit.ro/......a-19050440

Haha, site ul tau ortodox de 2 lei a dat un mare fail. Hahahahhaha

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Atita poate, atita face. Nu ai ce sa le ceri...
Cica de ce a refuzat Israelu. Israelu e impinzit cu fibra optica, e foarte mic ca suprafata, nu e fezabila inca implementarea 5G. Geezus... efectiv incercam sa facem pietrele sa danseze aici.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Apropos de povestea cu pasarile... Si astia sunt cu companiile de telefonie mobila, nu? Uite, FAPTE: https://www.snopes.com/fact-check/5g-cellular-test-birds/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Gata bai, nu il mai calari atita ca acusi plinge si se duce la lins icoane! Mai ales ca i-am dat si eu link din care reiese alb pe negru ca povestea cu pasarile omorite de 5G e complet pe linga! big grin

| UnderVoltage a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Intrenbare de ce pe situri renumite de presa nu apar stiri de genul?
Pentru ca sunt false si nu isi risca reputatia cu cacaturi de genul, si nu mai mncati **** cu faptul ca lucreaza la companie de telefonie.
Iti recomand sa contactezi niste centre de cercetarer sau un fizician care sa iti explice diferenta dintre radiatii inoizante si cele neionizante.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru UnderVoltage):

Siteurile renumite sunt ale ocultei mondiale si mai departe scrie in carte...

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vorbeste cu oamenii de stiinta care au prezentat acest pericol. Oculta mondiala vrea sa ne imputineze iar 5G e o metoda a lor de a reusi acest lucru. Da-ti demisia de unde muncesti si spune adevarul populatiei daca vrei sa faci o fapta buna.

| suntserios a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Sa fii troll, trebuie sa ai puțina finete, nu sa fii din topor ca tine ca nu te poate lua nimeni in serios.

| FonAfon explică (pentru suntserios):

Https://en.wikipedia.org/wiki/5G#Health_concerns

„In January 2019, over 180 scientists and doctors from 36 countries sent a letter to officials of the European Union demanding a moratorium on 5G coverage in Europe until potential hazards for human health have been fully investigated.[110] According to the "Statement on emerging health and environmental issues (2018)" edited by European Commission's Scientific Committee on Health, Environmental and Emerging Risks (SCHEER), "5G networks will soon be rolled out for mobile phone and smart device users. How exposure to electromagnetic fields could affect humans remains a controversial area, and studies have not yielded clear evidence of the impact on mammals, birds or insects. The lack of clear evidence to inform the development of exposure guidelines to 5G technology leaves open the possibility of unintended biological consequences."[111]

According to the CNET, "In April [2019], the Belgian government halted a 5G test in Brussels over concerns that radiation from the base stations could be harmful. Members of Parliament in the Netherlands are also calling on the government to take a closer look at 5G. Switzerland is taking steps to monitor 5G's impact on people. In the US, New Hampshire is considering establishing a commission to study the health effects of 5G networks. Several leaders in Congress have written to the Federal Communications Commission expressing concern about potential health risks. And in Mill Valley, California, the city council blocked the deployment of new 5G wireless cells."[112][113][114][115][116] Similar concerns were raised in Vermont.[117]"

| FonAfon explică (pentru suntserios):

Https://www.noobz.ro/......zavantaje/
https://www.bursa.ro/......e-25321731

Mai vrei și alte link-uri? Internetul este plin.

| suntserios a răspuns (pentru FonAfon):

Eu nu inteleg de ce tot imi dai tu mie link uri ca nu cu tine initiasem discutia. Insa vad ca totusi dai link uri cu "studies have not yielded clear evidence of the impact on mammals, birds or insects. The lack of clear evidence"

Putem incheia discutia si concluziona ca nimeni nu a stabilit concrect si coerent faptul ca sunt nocive

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru suntserios):

Troll esti tu si atunci cand vei realiza pericolul 5G, vei stii deja ca ai cancer la creier. Consuma-ti timpul cu intrebarile in TPU, pentru ca nu ai tu de unde sa stii ca 5G nu e un pericol mondial. Esti in clubul manipulatilor si ai sa ramai acolo pana la sfarsitul vietii.

| suntserios a răspuns (pentru FonAfon):

Nicaieri in link urile tale nu e un studiu concret si coerent publicat undeva oficiale. Sunt zvonuri, observații anonime, barfe, articole din Sputnik, *** Sputnik.

| Mayar a răspuns (pentru FonAfon):

Ti-am trimis un mesaj ieri. Nu l-ai primit? thinking

| Mayar a răspuns (pentru FonAfon):

Am comentat la video Vodafone. Sunt cam putine commenturi pentru cate vizualizar isunt, deci probabil ca au sters multe.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Sint propriul meu angajat si nu ma plateste nici o companie mobila. Ba, mai mult, nu imi permit sa arunc afirmatii aiurea fara a verifica din surse multiple. Oculta mondiala... uite ca dacii foloseau WiFi pentru comunicatii si nu i-a omorit. Ca de aia nu s-au gasit fire de cupru pe la noi prin zona, lol. P.S. Oculta asta mondiala e atit de puternica si data draq, dar in loc sa ne imputineze prin cateva bombe cu hidrogen aruncate "accidental" prin Asia si Africa, ei se chinuie cu 5G si alte povesti. Mari fraieri geniile astea malefice...

| FonAfon explică (pentru Mayar):

Ba da. Îți voi răspunde mai încolo.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru FonAfon):

Internetul este plin si de linkuri despre pamintul plat. Si?

| FonAfon explică (pentru suntserios):

Ba da. Sunt studii concrete.

| suntserios a răspuns (pentru FonAfon):

Ok, da mi un link la o publicatie medicala unde niste oameni competenti in domeniu au publicat un studiu despre treaba asta.

| FonAfon explică (pentru suntserios):

Dar tu ai postat link-uri care să spună că 5G-ul este sănătos? Eu cred că nu.

| FonAfon explică (pentru suntserios):

Ești sigur că ai citit toate link-urile pe care le-am postat?

| suntserios a răspuns (pentru FonAfon):

Hehe, nu asa functioneaza prietene. Tu faci o acuzatie asupra ceva, trebuie sa demostrezi. Eu pot sa iti zic ca nu am gasit demostratia de care zici tu si ca traim de ani de zile cub radiatiile 2 3 4 G si traim inca si nici nu e stabilita vreo legatura intre o anune boala si aceste radiatii.

Hai, acum da mi link ul catre studiul ala. Poate l ai dat deja si l am ratat eu, scuze atunci, ma da l odata.

| Mayar a răspuns (pentru FonAfon):

OK. Am crezut ca e vreo problema cu site-ul si nu ai primit mesajul.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De ce s-ar deranja ca sa arunce aici cu bombe sau altceva? Uiti un lucru: apropiatii lor si neamurile lor sunt imprastiate peste tot in Europa si pe alte continente. Ei lucreaza incet dar cu succes pentru ca din cauza voastra oamenii buni nu pot sa le incurce planurile. Voi sunteti soldatii lor aia cei mai mici si mai prost platiti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Adorabil. Ia mai zi. Ia-te mai bine de mina cu aia care ziceau ca ma plateste Soros ca sa ies din casa.

| UnderVoltage a răspuns:

Sincer va doresc la toti cancer si abia astept sa va controlez pe toti din telecomada sunt reptilian si vreau sa stiti asta

| FonAfon explică (pentru UnderVoltage):

Ce mai contează ce ai mai spus dacă ne dorești așa ceva? Ne-ai spune că 5G-ul este sănătos doar pentru acest motiv!

| FonAfon explică (pentru UnderVoltage):

Accept faptul că tu ai o părere diferită, dar faptul că tu spui asta este grav.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru UnderVoltage):

Hai sa-ti spun ceva. Specialiștii au descoperit că toți oamenii au celule canceroase în organism. Toti oamenii au cancer, numai ca nu la toti se activeaza, adica nu toti oamenii fac cancer. Acum cu 5G va fi mult mai grav si mi-as dori sa plec din tara pentru cativa ani ca sa ma intorc si sa te vad transformat intr-un zombie reptilian. Apropo de ce nu spui ca esti Khazar si ca vrei raul tuturor natiilor de pe acest pamant cu exceptia uneia dintre ele?

| suntserios a răspuns (pentru FonAfon):

Hai cu link ul ala de la studiul medical. Inca il aștept.

| UnderVoltage a răspuns:

Iti sugerez sa studiaezi definitia cancerului.
Aceste este dat de o mutatie genetica care face ca codonuil stop sa dispara lucru care duce la replicatia necontrolata.
Capitolul de genetica clasa 12 mate-info/stiinte ale naturii.
straight face

| UnderVoltage a răspuns:

Https://librescu.ro/manual-biologie-clasa-a-xii-a.html
Recomand sa o cumepri si sa citesti capitolul de genetica.

| Rouyou a răspuns:

Antenele 5G functioneaza la o frecventa de 70 mhz, ca atomii tai sa fie ionizati(sparti) necesita o frecventa de 1.000.000 de mhz. Pana la la această sumă de 1 mil, este inofensiv deoarece fotonii nu au suficientă forta sa penetreaze un atom pentru al ioniza = inofensivă.

| FonAfon explică (pentru Rouyou):

Dar ai curajul necesar pentru a te expune toată viața non-stop 5G-ului? Sper că nu.