| Lujerdeanu_Eduard_1992 a întrebat:

Buna seara, in urmatoarele zile urmeaza sa fac o achizitie a unui iphone 6s modelul A1688, mentionez ca acesta va fi primul meu iphone si nu cunosc atat de multe detalii insa vreau sa stiu cateva aspecte inainte sa dau foarte multi bani degeaba. laughing)

In acest moment am un prieten care este in State cu work and travel si l-am rugat daca se poate sa imi aduca un iphone 6s de acolo, fiind mult mai ieftin (versiunea de 32 gb) insa din ce am citit pe net, la Iphone exista mai multe modele:
1) unele dintre ele fiind blocate intr-o anumita retea anume, chiar daca ele au fost cumparate la liber de la acea reprezentanta.
2) unele blocandu-se pe reteaua pe care telefonul o gaseste la prima pornire.
3) unele sim-free care se pot folosi si in Europa (asta ma intereseaza pe mine) insa imi e teama ca la prima activare, telefonul sa nu ramana blocat in reteaua pe care o gaseste la inceput, iar odata ajuns la mine telefonul sa nu poata fi folosit, fiind blocat pe T-mobile eu avand nevoie de Vodafone.

Va rog daca se poate sa ma lamuriti la urmatoarele aspecte:
- aceste telefoane sim-free care se pot folosi in Europa trebuie sa fie cumparate direct din reprezentanta Apple sau se poate si printr-o alta retea (ex. At&T, T-mobile etc.)
- In aceste telefoane sim free se pot adauga simuri de la toate retelele, evident fara a ramane blocat intr-o retea anume sau trebuie ca acest tip de telefon (sim-free) sa imi fie adus sigilat in cutie pentru ca eu sa il pot activa in reteaua dorita. (Vodafone)

Multumesc si o seara cat mai buna!

1 răspuns:
| iavan a răspuns:

Mai bine cumpăra Huawei p9.de ce: 1 el e in sua si Iti poate aduce versiune de sua și 3g-ul si 4g-ul nu îți vor merge si e mai bun Huawei p9