| GavaAv a întrebat:

Mi-am cumpărat un Samsung galaxy a50 iar telefonul este venit dintr-o altă regiune a globului unde tehnologia NFC nu este folosită și din această cauza telefonul a venit fara acesta optiune. M-ar interesa daca se poate adauga aceasta tehnologie la un service sau o reprezenta.

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Este posibil, insa numai la service GSM iti poate spune pentru ca ei lucreaza cu asa ceva

e posibil sa aiba gaura fizica pentru respectivul NFC (nu s-au chinuit sa faca doua carcase, placi de baza, etc. diferite)

sau chiar doar sa fie invalidata din software si resoftarea sa activeze optiunea

| stanly7 a răspuns:

Afla model number:
settings- about phone sau foloseste codul *#1234#
Apoi cu ajutorul numarului afla regiunea sau tara in care este comercializat
https://www.phonemore.com/models/samsung/galaxy-a50/
Daca intri aici la specificatiile diferitelor modele vei afla daca NFC-ul este functionabil sau nu.(cred ca in versiunea din europa sau globala functioneaza)

| Irinelp a răspuns:

Trebuie sa fie telefonul cu aceasta optiune facuta.

| SuveranulAndrei10011 a răspuns:

Da se poate, exista doua opțiunii una îl duci la service sau a doua încerci sa îi faci un update de software sau sa cauți versiunea pentru Romania.