| CostiS98 a întrebat:

Pot face cumva ca din mufa telefonului fix (dsl sau adsl) să o fac intr-o mufă de tip cat 5e? Mentionez ca am internetul de la telekom. Si vreau să nu trec prin modemul lor Huawei, vreau să intru direct in alt router daca se poate
Vreau mai multe păreri si sfaturi
Dau funda

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Modemul are rolul de a modula/demodula semnalele pe- si de pe un purtator de frecventa.
Prin intermediul lui se face comunicarea spre provider-ul tau (Telecom) si esti identificat ca utilizator.
Daca ai mai conecta inca un modem, atunci n-ar fi identificat de sistem si n-ar comunica cu el.

Daca doresti sa te conectezi pe inca o iesire (nu-ti ajung cele existente), atunci la o iesire de UTP poti conecta inca un router, care sa-ti mai asigure conectare pentru alte aparate (PC, laptop, telefoane, tablete etc).

Daca-mi scrii configurartia actuala exacta, atunci iti pot propune solutii.

| CostiS98 explică (pentru Bula):

La ce configuratie te referi mai exact?

| Bula a răspuns (pentru CostiS98):

Modelul si/sau configuratia actuala a modemului:
- Intrarea in modem (fire telefonice clasice /cablu de antena TV /fibra optica
- iesirile din modem (daca are sau nu iesire wi-fi si cate de UTP)
- numarul de aparate pe care doresti sa le conectezi la router
- motivul pentru care vrei u router separat.

| CostiS98 explică (pentru Bula):

Intrarea in modem este dsl, adica de telefon fix, are doua fire din patru cat am vazut si la altele. 4 lan-uri. Conexiune wifi 802.11 b g n, pot alimenta doua telefoane din acesta
Si vreau să fac pe un alt router pentru ca stiu ca va mai creste viteza. Imi descarca cu maxim 800 kb. Si o cunostință. Are acelasi contract. Numai ca diferă modemul. Este unul mai nou. Si descarcă peste 1mb-2

Si aici. :http://www.wire-your-phones.com
Am vazut cum pot face din mufa telefonului, să fac in cea de ethernet. Pt ca routerul nu este cu dsl

| Bula a răspuns (pentru CostiS98):

NU merge sa te conectezi cu routerul direct pe firele de telefon.

Trebuie sa conectezi in cascada:
La iesirea UTP a modemului, in loc de calculator conectezi intrarea routerului (poate fi cu wi-fi).
Deoarece modemul te selecteaza deja ca user, routerul trebuie sa folosesti neconfigurat pe wan (intrare), adica-l lasi "cum a venit de la mama fabrica". La fel si Lan ramane neschimbat. Poti conecta cate un calculator pe fiecare iesire (Lan) a routerului, iar la unele routere se poate crea si o mini-retea (grup) de familie.
Singurul lucru ce trebuie sa configurezi este iesirea wi-fi: alegi securizare WPA2, ii dai un nume retelei tale (sa-l recunosti care-i al tau), precum si o parola de conectare (care va fi introdus la conectare pe telefon, tableta etc, la conectare wi-fi.