| maphiotul a întrebat:

Buna seara.
Stiti careva de ce daca fac hotspot de pe telefon pe laptop si pun un film online pe laptop are lag, agață?
Chiar si daca pun telefonul fix aproape langa laptop.
Am facut si partajare conexiune prin cablu usb si surprinzator merge mult mai prost decat prin hotspot.
Ar putea fi si din cauza laptopului ca merge cam greoi in general?
Mersii

56 răspunsuri:
| bogdanxp a răspuns:

Nu ai suficienta viteza la telefon, reteaua sau telefonul nu se afla intr-un loc cu semnal

| NisipLaMare a răspuns:

Nu este de la laptop.
Este de la telefon, ai semnalul slab.

| maphiotul explică (pentru bogdanxp):

Dar pe telefon merge perfect in camera respectiva
La fel merge rau si in bucatarie
O sa incerc maine in balcon

| maphiotul explică (pentru NisipLaMare):

Am 2 linii, dar pe telefon merge totu perfect

| bogdanxp a răspuns (pentru maphiotul):

Fa-ti un test de viteza si vezi cati mb de upload si de download iti da

| NisipLaMare a răspuns (pentru maphiotul):

Putin

| maphiotul explică (pentru bogdanxp):

Pe telefon sa fac testul?
Sau sa fac hotspot si sa fac testul pe laptop?

| maphiotul explică (pentru NisipLaMare):

Daca mut atunci de pe 4g pe 3g si o sa am semnal maxim tu zici ca o sa mearga prin hotspot laptopu ok?

| NisipLaMare a răspuns (pentru maphiotul):

Dle intelege 2 linii este prea putin pentru samnalul la telefon, pune-l unde ai full semnal, ia vezi merge asa?

| maphiotul explică (pentru NisipLaMare):

Dle ai vazut ce am scris mai sus? 4g/3g

| maphiotul explică (pentru NisipLaMare):

Ca sa am semnal full la 4g nu stiu daca este undeva in oraș

| NisipLaMare a răspuns (pentru maphiotul):

Nu ai semnal bun la telefon nu pupi sa iti mearga Mobile Hotspot brici pentru filme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat alt website si o calitate mai slaba de redare?

| maphiotul explică (pentru NisipLaMare):

Atunci te mai intreb odata, ma repet
Daca schimb de pe 4g pe 3g o sa am semnal full
O sa mearga?

| maphiotul explică (pentru anonim_4396):

Alt website am incercat si tot cu lag merge
Dar la site-uri de filme online nu am gasit cum sa scad rezolutia.nu cred ca se poate
Parca doar la Youtube

| NisipLaMare a răspuns (pentru maphiotul):

Pe 3G trebuie sa mearga.

Bula
| Bula a răspuns:

Motivele pentru care pe telefon merge bine, dar pe laptop merge cu lag-uri sunt mai multe:
1. Ai semnal slab pe telefon
2. Telefonul are memorie cache mai mare decat laptop-ul
3. Viteza internet-ului scade la fiecare re-transmitere.

Nu am inteles cum ai facut "partajare" prin USB, dar presupun ca te-ai referit la conexiune USB intre telefon si laptop.
Daca cel putin unul dinntre cele doua aparate are port USB 2.0, atunci este evident: viteza acelui port este insuficienta pentru transmisia semnalului video prin internet, mai ales daca ai rezolutie de imagine mai mare.

| bogdanxp a răspuns (pentru maphiotul):

Testul il faci pe ambele si pe telefon si pe laptop vezi unde iti da o viteza mai mare acolo tii telefonul si trebuie pe 4G, degeaba dai 3G pentru ca 3G = semnal mai prost pentru internet

| NisipLaMare a răspuns (pentru maphiotul):

Faci asa : cauti filmu si prin serverele Mixdrop sa Videomega ar trebui sa mearga

| Wr3nch a răspuns (pentru maphiotul):

Ai net de ala nelimitat? ca dupa X gb iti scade automat la o viteza care nu e buna pentru streaming.

| NisipLaMare a răspuns:

Nu inteleg de ce nu i-a mers.Acum 2 zile am fost in Grecia si a trebuit sa tin telefonul pe balcon langa balustrada ca sa am banda buna prin Mobile Hotspot.M-am uitat si la un film fara intrerupere.

| maphiotul explică (pentru Bula):

Da,prin usb
Este la setari la hotspot optiunea partajare internet, dar tot prost merge

| maphiotul explică (pentru Wr3nch):

Nu,nu am nelimitat de ala care scade viteza
Am 100 de giga de la Orange

| maphiotul explică (pentru NisipLaMare):

Nu stiu cum sa caut prin serverele
alea 2 sad
Nu is asa experimentat

| maphiotul explică (pentru NisipLaMare):

Daca vrei spune-mi cum sa caut prin serverele alea 2

| maphiotul explică (pentru bogdanxp):

Am facut teste
Hotspot 4g -telefon 50/3
-laptop 30/10
Hotspot 3g -telefon 5/2
-laptop 5/2
Cablu usb 4g -laptop 40/2
3g-laptop 5/2
Pe oricare varianta dintre ale agață

| maphiotul explică (pentru NisipLaMare):

Am scris testele, nu ma lasa sa le scriu de doua ori

| maphiotul explică (pentru Bula):

Am scris testul pentru bogdan, nu ma lasa sa mai scriu odata

| NisipLaMare a răspuns (pentru maphiotul):

Prv.

| bogdanxp a răspuns:

Viteza care mi-ai spus o ai 500kbps 4G viteza de 50Mb iar ce-a de 30Mb 300kbps cu aceste viteze se incarca foarte greu, viteza de îți apare pe speed test îți apare în MB dar nu este viteza reală, de exemplu ai 500MB download tu de fapt ai 50 reali