| user00099678 a întrebat:

Bună seara! Tocmai un membru al familiei și-a scăpat telefonul în apă și nu mai funcționează. Telefonul avea bliț-ul activat, cu toate ca era scăpat în apă. Totodată și camerele foto sunt umede și aburite. Telefonul este plin de apă. L-am pus recent în orez și aștept rezultatul mâine. Credeți că își va reveni? Ce este de făcut? Vă rog să îmi dați un răspuns politicos. Mulțumesc!

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cu orez functioneaza daca vin chinezi si ti-l repara

| morfeo a răspuns:

Ce telefon? Unele sunt waterproof si ar trebui sa reziste

| user00099678 explică (pentru morfeo):

Samsung galaxy a20e

| Smolbean a răspuns:

Așteaptă pana mâine. Nu va funcționa la fel ca înainte, dar ar trebui sa își revină. Poate este rezistent la apa. Data viitoare sa fie mai atent!

| Monst a răspuns:

Du-l maine de urgenta la un gsm.Cu orez in niciun caz nu isi va reveni.

| darrio2007 a răspuns (pentru Monst):

S-o crezi tu. Daca nu a apucat sa intre multa apa in el isi revine. Am un telefon Huawei care l-am scapat acum 2 ani in apa si functioneaza si acum. L-am avut in orez 5 zile, cu bateria si capacul demontate.

| Monst a răspuns (pentru darrio2007):

Da sigur nu toate telefoanele sunt rezistente la apa.Am un IPhone 6 care l-am scăpat in apa și apoi L-am lăsat in orez și nu a mai mers.

| darrio2007 a răspuns (pentru Monst):

Unele Iphone-uri se inchid atunci cand temperatura de afara este prea scazuta.

| Monst a răspuns (pentru darrio2007):

Stiu chestia asta si unele tipuri de Samsung-uri se inchid cand este prea frig sau prea cald.

| Monst a răspuns:

Sa nu il repornesti fiindca il arzi si ii strici bateria si in niciun caz sa nu il bagi la incarcat il lasi in orez pana maine si la prima ora du-te la un gsm.

| Hellboy96 a răspuns:

Buna seara
Am auzit cazuri de genul, cel mai bine este să îl pui undeva unde sa fie okay, pe calorifer eventual, nu știu dacă asta este cea mai buna idee însă orezul nu ajuta. Lasă l undeva unde sa se poată evapora apa, lasă l timp de 48h și vezi daca merge. In caz că nu, du l la un GSM.

| user00099678 explică:

Vă mulțumesc frumos pentru răspunsuri! Astăzi, respectiva persoană s-a dus cu el la un GSM, și din câte am înțeles, telefonul nu mai este bun deloc și nu mai sunt șanse de reparare. Așa i-ar fi spus un anjagat de acolo.