| dragos796 a întrebat:

Buna seara TPU! De curand am achizitionat un telefon Allview P6 Life cu android 4.4 kitkat. Problema mea este ca nu am functia Mutare pe cardul SD, si toate aplicatile mi se instaleaza in memoria interna de 1 Gb. Poate cineva sa imi explice cauza acestei probleme si cum sa o rezolv?

Multumesc!

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Începând cu Android 4.0 aplicaţiile se instalează DIRECT în memoria internă sad

NU ai cum să le instalezi direct pe SD card DECÂT dacă telefonul are root ( şi custom_ROM )!

Deci, la acest model, aplicaţiile se instalează "automat" în memoria internă a telefonului - care este destul de MICĂ!

Eventual, să-ţi cumperi un card microSD cât mai mare/compatibil şi să încerci să MUŢI pe SD card ( cardul de memorie extern ) aplicaţiile/jocurile care se pot muta!

În primul rând, NU toate aplicaţiile/jocurile se pot muta pe cardul de memorie!

De asemenea, este indicat să ai instalat un utilitar ( Manager ) care să-ţi MUTE aplicaţiile pe cardul de memorie externă, spre exemplu poţi folosi una din aplicaţiile :
https://play.google.com/......ps/details

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.irobotz.appmanager

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.james.SmartUninstaller

https://play.google.com/......ps/details

https://play.google.com/store/apps/details?id=burrows.apps.appmanager

Aceste aplicaţii te întreabă ( sau mută automat, depinde cum le setezi ) alte aplicaţii pe cardul de memorie externă, imediat după instalarea lor şi astfel îşi rămâne mai multă memorie internă "liberă".

Toate cele bune.

| RaduTN a răspuns:

Cu aplicatia Clean Master poti face acest lucru.

Succes big grin

| RaulGeorge798 a răspuns (pentru RaduTN):

Cu aceasta aplicatie mi-am eliberat telefonul, tinand cont ca avea 8 gb memorie interna si 3 gb ocupau aplicatiile preinstalate, mi-a m-ai ramas nu stiu de ce 1gb free, iar dupa ce am folosit aplicatia am facut rost de 5GB free cu tot cu aplicatii preinstalatelaughing ALLVIEW P6 LIFE G000D r3spect Allview tongue

| Komarov a răspuns:

Cauza problemei e fireasca. Nu toate aplicatiile au mutare in card si daca nu o detine nu are cum sa iti afiseze in setari. Nu telefonul e de vina ci sistemul de operare. Telefonul e destul de bun, ce trebuie sa faci e sa faci root (radacina) adica iti permite sa ajungi la setari de baza ale telefonului si sa le schimbi mai pe scurt setari avansate. Dupa executarea root-ului trebuie sa fii constient de faptul ca iti vei pierde garantia depinde de ce decizi tu in al doilea rand dupa root de regula trebuie sa ai in meniul de aplicatii aplicatia super-user ca sa iti rezolvi problema te duci dupa ce ai facut root in google play si iti instalezi aplicatii precum app2sd link2sd sau un manager care iti muta aplicatiile. Nu esti singurul cu problema asta. Un alt motiv pentru care sistemul a fost structurat asa e ca sa te faci sa cumperi telefoane destul de scumpe cum sunt cele de la Samsung care au memorie interna slava domnului pe Samsung galaxy s4 am card de 64 si memoria de 16 gb si am preferat sa fac optiunea asta deci funda? sper ca am fost destul de explicit