| Calinm22 a întrebat:

Bună seara, vreau să-mi cumpăr un telefon in rate și as dori sa aflu cum se calculează ratele, că am găsit un telefon Redmi note 11t 5g care costă 1.595 lei și as dori să știu cât trebuie sa plătesc pe lună în 12 rate

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dobânda... dăbânda cât e? apoi mai vorbim

| mi25 a răspuns:

Rata depinde de dobanda aplicata.
Se poate cumula dobanda calculata cu costul telefonului si se imparte in rate egale.
Se poate stabili rata fixa pentru pretul telefonului si dobanda ce se calculeaza pentru soldul lunar ramas. In acest caz rata lunara de plata scade cu cat scade dobanda.

| UserRo10 a răspuns:

Pretul final o sa fie 1800-1900 la brd sau Reiffeisen. Parerea mea este ca nu merita deloc