| Olympeea a întrebat:

Zilele trecute am observat ca mi-au disparut aproape jumatate din contactele pe care le aveam pe telefon, implicit din whatsapp. Bineinteles ca eu nu le-am sters, iar altcineva nu a avut acces la telefonul meu.
Este posibil sa dispara deodata? Exista posibilitatea ca cineva sa "umble" in telefonul meu de la distanta si sa faca asa ceva? A mai patit cineva? Orice informatie mi-ar fi de folos.
Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ce telefon ai? Unele telelfoane cum sunt cele de la Apple, deci care au icloud, pot sa faca asa ceva, desigur singiure, dar doara daca setezi tu ceva in acel telefon.Si eu am patit asta, stiu f bine ca s-a sters, dar asta din cauza mea.
Cand setezi ceva, astea cu icloud pui ON atunci automat telefonul sterge ce ai tu in telefon si aduce la zi cu ce se afla in icloud laughing magarie pe fata laughing dar asta tot din cauza mea, a ta, a setarilor facute.Eu stiam chestia asta demult, dar odata neavand ce face am tot umblat pe la setari, am activat cred asta iclloud si mi-a sters numerele.Atunci pe loc nu am realizat,dar dupa am vazut.
De ce se intampla asa? Cel putin la mine am setat off icloud,nu-s curios sa mi se duca mie datele acolo,bine ca nici nu am date,doara numerele de telefon,in sf asa is eu nu-s curios, deci Icloudu ala avea ceva date de cand schimbasem e telefonul, am luat altul si a trebuie sa folosesc icloudu asta sa-mi salvez in telefonul nou contactele.El a tinut acolo datele mele, iar acum cand am dat eu iar ON mi-a adus datele mele din telefon cu ce avea el laughing
Asta se intampla la iphone, nu stiu alte branduri daca ai si ei chestii de genul asta, parca auzisem ca ar avea nu stiu ce telefoane.
Deci si asta ar putea fi o cauza.Ca cineva sa iti umble de la distanta in telefonul tau nu prea se poate, cel putin fara acordu tau.Dar asa o persoana fizica sa poata face asta e cam imposibil, adica nu poate, sterge nimic de la tine.

| Olympeea explică (pentru relian):

Mulțumesc, am cont de Google play, dețin un Samsung J3 2016.
Am mai verificat și acum recent și nu s-a mai întâmplat sa mai dispară ceva...
Mulțumesc oricum.

1 răspuns: