| Krsz a întrebat:

Stie cineva daca exista vreo aplicatie pentru telefoanele cu android care sa instaleze in telefon broserul wap?(telefonul avand doar html sa browser) merci

Răspuns Câştigător
| alecx4music a răspuns:

Pai din cate stiu eu web 'n walk este o optiune de date. Nu conteaza protocolul de internet. Deci atat timp cat ai activata o optiune de de date pe telefon trebuie sa mearga.
Ca sa ai internet pe telefon trebuie sa suni la relatii cu clientii, si o sa te intrebe modelul telefonului, pentru a-ti trimite setarile corespunzatoare.
Suni la ei si le spui ca vrei sa iti activezi serviciul de date pentru mobil si o sa te intrebe daca vrei o anumita optiune, sau vrei sa iti ia din credit atunci cand intrii pe net.
Eu iti recomand sa alegi o optiune, sa nu te trezesti cu facturi uriase, sau ca ai ramas fara credit pe cartela.
Se poate sa nu aiba setarile pentru modelul tau de telefon, si sa configurezi telefonul manual sau sa ti le trimita pe e-mail.
Dupa ce iti trimit setarile (asta in cazul in care le au pentru telefonul tau) trebuie sa opresti telefonul 5 minute, si sa il pornesti din nou.
Daca nu au setarile si nu ti le trimite pe mail, cum s-a intamplat la mine, imi spui si te ajut sa il setezi (sa imi spui si modelul telefonului)
Bafta!

3 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Buna!
In primul rand wap nu este browser, este un fel de internet pentru telefoanele mai vechi. Practic wap-ul este o forma compresata a protocolului de transfer de date. Am cautat pe google play si nu exista o aplicatie de convertire sau comprimare html in wap, tocmai pentru ca este un sistem invechit de browsing web. Am avut si eu wap pe un Nokia 5310. Ideea e ca putea accesa orice pagina de internet, dar era convertita la capacitatea telefonului mobil care nu era atat de performant ca un smartphone.
Bafta!

| Krsz explică (pentru alecx4music):

Deci web n walku nu merge pe html?

| Krsz explică (pentru alecx4music):

Pai am folosit cartela asta frog cu optiunea enjoy pe vreo 3 telefoane.decat am trimis mesaj gol al 9691 si mi-au trimis automat setarile..pana acum s-a intamplat sa le aiba. sper sa mearga si pe telefonul asta. mersi mult!

| alecx4music a răspuns (pentru Krsz):

Pai din cate stiu eu web 'n walk este o optiune de date. Nu conteaza protocolul de internet. Deci atat timp cat ai activata o optiune de de date pe telefon trebuie sa mearga.
Ca sa ai internet pe telefon trebuie sa suni la relatii cu clientii, si o sa te intrebe modelul telefonului, pentru a-ti trimite setarile corespunzatoare.
Suni la ei si le spui ca vrei sa iti activezi serviciul de date pentru mobil si o sa te intrebe daca vrei o anumita optiune, sau vrei sa iti ia din credit atunci cand intrii pe net.
Eu iti recomand sa alegi o optiune, sa nu te trezesti cu facturi uriase, sau ca ai ramas fara credit pe cartela.
Se poate sa nu aiba setarile pentru modelul tau de telefon, si sa configurezi telefonul manual sau sa ti le trimita pe e-mail.
Dupa ce iti trimit setarile (asta in cazul in care le au pentru telefonul tau) trebuie sa opresti telefonul 5 minute, si sa il pornesti din nou.
Daca nu au setarile si nu ti le trimite pe mail, cum s-a intamplat la mine, imi spui si te ajut sa il setezi (sa imi spui si modelul telefonului)
Bafta!