| Habaci_Beatrice_2000 a întrebat:

Sunt in Germania si de 2 luni nu mai pot suna in România. Eu inca am nr de România si roamingu activat. Nu mai pote nici familia sa ma sune. De ce oare?

Răspuns Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Familia ta trebuia sa se duca la reprezentanta unde tu ai abonamentul in Romania si sa spuna de problema ta, posibil sa fie o problema de retea, de telefon.
Daca tot esti in Germania poti sa iti cumperi de la un magazin turcesc de telefonie pe baza cartii de identitate o cartela cu numar si o oferta buna pentru a putea suna si spre Romania.
Asa am avut si eu o problema la telefon, trebuia sa am 3 sau 4G sa pot da telefon spre Romania sau parintii catre mine in Germania, pe numarul romanesc pe care il aveam. A trebuit intr-un final sa-mi schimb telefonul, caci cel vechi pe care il aveam mereu mi se pierdea semnalul ori nici nu se forma numarul, nici prin inchiderea-aprinderea lui tot nu reuseam prea mult. Alegeti un telefon cu dual sim si mergi in paralel cu cel nemtesc si cel romanesc, asta pana il rezolvi si pe cel cu care ai probleme.

5 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Daca ai abonament, atunci ori nu ai platit factura ori ai facut cost suplimentar mare; daca ai cartela Prepay atunci nu mai este credit si ei detecteaza acest lucru. Verifica si ia masurile necesare! La treaba cu abonamentul poti plati un avans la abonament de 50 euro si vei fi lasat in pace! Numai bine!

| XYZ02 a răspuns:

De ce nu vorbesti mai bine cu familia sau orice alt prieten folosind WhatsApp, Skype sau Google Duo?
Le poti folosi fara nicio problema in orice tara atat timp cat ai conexiune la internet.

| musicislife3 a răspuns:

Depinde de la ce retea esti, la ei trebuie sa suni.Dar esti pe abonament?

| Habaci_Beatrice_2000 explică (pentru musicislife3):

Nu sunt pe abonament, sunt pe Orange

| Andreea975 a răspuns:

Pai :Fond in Germania, si având inca nr de Romania, nu poți suna deoarece est un fel cum nu ai avea semnal, adc gen nu ai semnal decat in Romania pe nr de Romania si semnal in Germania pe nr de Germania.Deci tot ce trebuie sa faci este sa îți schimbi numărul cu unul din Germania, mi sa întâmplat si mie la fel. Fundița?

| Habaci_Beatrice_2000 explică:

Nu sunt pe abonament. Sunt pe Orange. Si datele mobile le pot folosi dar când vreau sa sun îmi zice robotul sa "apelez serviciul"