| AlexandruAdy a întrebat:

Buna
Sunt pe cale sa imi iau un telefon si nu stiu ce sa aleg dintre j5 2017 si iPhone 6
Doresc sa stiu minusuri si plusuri
Tot timpul am folosit Android si sunt curios cum e IOS
Funda

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

IPhone 6, nu o sa regreti

| NLS a răspuns:

Eu personal nu as alege Iphone. Sunt telefoane de fite la suprapret si atat, ca functionalitate nu aduc nimic in plus. Au calitatea constructiei buna, pentru ca sunt integral din aluminiu, dar pe de alta parte exista telefoane pe Android la fel de bine construite, carora le poti mari capacitatea de stocare prin card SD, sunt mai ieftine, si tine bateria mai mult.

In afara de bateria care nu tine foarte mult (are un coleg de munca), pregateste-te sa dai o gramada de bani pe muzica, programe si alte chestii, daca vrei Iphone. Sau sa ii faci Jailbreak, moment in care pierzi garantia si te intrebi de ce ai dat ~360euro pe un telefon pe care il "crackuiesti" ca sa poti asculta o melodie free, si nu cu un euro/melodie la calitate inferioara celei de pe disc, cum vor ei.
Unele modele de iPhone 5 au avut probleme serioase cu camera foto, faceau poze cu tenta roz. Oficialii au iesit la inaintare cu explicatii tembele, gen, citez aproximativ: utilizatorii nu stiu sa foloseasca telefonul corespunzator. Serios? Asta imi spune mie firma care isi vinde telefoanele de 2lei cu 1000 euro?
Nu, multumesc, am trecut pe Huawei P 10 Plus, si sunt mult mai fericit.
Da, IOS este mai bun, dar mult mai limitat. Sa nu mai spun ca politica Apple este sa nu tii un telefon de-al lor mai mult de 2 ani, fac in asa fel ca un update recent sa iti creeze probleme SERIOASE pe un model mai vechi de 2 ani. Cu alte cuvinte, IOS 11 nu merge deloc bine pe iPhone6.

| Eduard619 a răspuns:

E mai ok la camera/baterie, dar eu nu mi-ar lua J5 am avut unul si mi s-a parut greoi de tot...in cazul asta chiar daca sunt impotriva iphone-ului ti-as sugera ori sa mai pui ceva bani sau sa iei Iphone 6.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciuna, ia baga tu un Huawei P10 Lite...happy

| AlexElektro1987 a răspuns:

De ce intrebi ce sa alegi dintre astea doua cand diferenta de pret intre ele este de 700 de lei? Spune in primul rand cati bani ai ca sa stiu exact ce telefon sa iti recomand

| NevermindXEXEXD a răspuns:

Iphone... am comparat la poze iphoneul unui prieten cu j5 ul meu. Chiar daca j5 ul avea mai multi mp, pozele de la iphone erau mai bune

| Razvan1lol a răspuns:

Dupa parerea mea IOS este mai bun. Spun asta ca si eu am avut doar Andorid pana acum 2 ani. Dar din pacate tot ce mi se pare prost la iphone este ca ti se duce bateria ( dupa un an de zile am patit sa mi se consume repede bateria, in primul an a fost ok )

| alecse18 a răspuns:

As merge pe un iPhone, poti chiar si un 5S sa iti iei, face poze foarte bine, se misca foarte bine cand ai memorie plina chiar