| nujcenume a întrebat:

Tot ma suna diferite numere din alte tari caaaa...Serbia, America etc.
Nu raspund dar nici nu le inchid, dar tot ma suna din ora in ora sau din minut in minut.
Ce sa fac ca sa nu ma mai sune? Deja am blocat 10 numere si ceva acum de genul acesta.
Incepe si sa imi fie frica

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Blocheaza-le numarul!
Si pune telefonul pe silent, ca sa nu-l mai auzi, ori inchide-l ca nopatea trebuie sa dormi.
Asa-i cand dai numarul de telefon pe toate site-urile care sunt virusate.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Se numeste escrocherie Wangiri. Ei la capatul celalalt au un numar cu plata, foarte scump, si daca suna bizonii ei au profit. Da, iti pune ton ca s-a intrerupt convorbirea, dar ea de fapt continua si doua ore.

| Demidol a răspuns:

Pentru un timp, pana se linistesc, poti sa pui blocarea numerelor ce nu exista in agenda ta. Exista aplicatii pe Play.

| CosminsauMihai a răspuns:

Blochează-le numărul.în nici un caz să nu le răspunzi că taxa pe care ai s-o primești o să fie mai scumpă decât tine(o mica gluma). Acum serios! Orice ai face nu le răspunde.

| Bizon95 a răspuns (pentru CosminsauMihai):

Ba poti sa le raspunzi binemercic!
NU esti taxat IN NICI UN FEL DACA RASPUNZI
singurul mod in care un apel raspuns poate fi taxat in orice fel, OARECARE, este cand esti in roaming, si la ala NU EXISTA nici un fel de supra taxa, altfel numai daca TU accepti apel cu taxa inversa, care e alta mancare de peste (esti intrebat daca accepti sau nu) si nici alea NU pot fi cu supra-taxa

si GANDESTE SINGUR, daca eu apelez un numar cu supra-taxa atunci e vina mea, si numai a mea, daca raspund la un numar DE CARE NU AVEAM DE UNDE SA STIU CA E CU SUPRATAXA, si sunt suprataxat, atunci POT DA IN JUDECATA PROVIDERUL DE TELEFONIE, IN RAUTATE, CA **NU AVEAM DE UNDE SA STIU CA E CU SUPRATAXA UN APEL PRIMIT**

ce o sa auzi e un robot, cu un mesaj care incearca sa te faca sa suni inapoi (ca ai castigat bani sau alta tampenie)

INSA ****IN NICI UN CAZ SA NU SUNI INAPOI****

te taxeaza cu maximum (si pot fi si 50 de euroz) din prima secunda!

si, da, blocheaza numarul, insa se pare ca dintr-un motiv oarecare, numarul tau a fost declarat undeva ca business, adica esti cineva cu bani!

iar noaptea sau cand nu vrei sa fii deranjat, exista modul "do not disturb" (nu deranja) moment in care telefonul nu suna decat daca cine te suna e in lista ta de favorite